Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

USA: Rząd wyłoży 30 mld dol na ratowanie General Motors

0
Podziel się

Rząd Stanów  Zjednoczonych wyłoży 30 miliardów dolarów na ratowanie General Motors. W zamian  za to stanie się głównym właścicielem tego koncernu. General Motors ogłosił dziś  niewypłacalność i zwrócił się do sądu o ochronę przed wierzycielami. 

bEiYQhit

Prezydent Barack Obama poinformował, że w zamian za 30 miliardów dolarów pomocy finansowej oraz 20 miliardów wcześniejszych pożyczek, rząd USA obejmie 60% akcji General Motors. "Plany jakie dziś ogłaszam oznaczają stworzenie nowego General Motors - koncernu, który będzie produkował wysokiej jakości, bezpieczne i wydajne samochody przyszłości".

Obama przyznał, że proces restrukturyzacji General Motors doprowadzi do zamknięcia wielu fabryk, likwidacji tysięcy salonów i zwolnienia kilkudziesięciu tysięcy pracowników. "Nie zamierzam udawać, że będzie łatwo. Chcę jednak powiedzieć pracownikom przemysłu motoryzacyjnego: poświęcacie się dla przyszłych pokoleń".

Z dokumentów złożonych przez General Motors w sądzie w Nowym Jorku wynika, że zadłużenie koncernu wynosi 172 miliardy dolarów, czyli ponad dwukrotnie więcej niż wartość jego aktywów. Dzięki bankructwu koncern będzie mógł zacząć działalność z czystym kontem.

bEiYQhiW
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)