Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

W Berlinie powstaje centrum dokumentujące wypędzenia

0
Podziel się:

Niemcy historia wypędzenia

Po trwających wiele lat sporach, w Berlinie oficjalnie ruszyła budowa centrum dokumentującego powojenne wysiedlenia w Europie. Obecna na uroczystości kanclerz Angela Merkel mówiła, że nie ma wątpliwości, iż takie miejsce jest potrzebne. Jej zdaniem centrum pozwoli dokładnie poznać, jak się wyraziła, naznaczoną cierpieniem historię ucieczki i wypędzenia Niemców oraz historie innych wypędzeń w Europie w 20. wieku. Szefowa niemieckiego rządu podkreślała jednocześnie, że do wypędzeń nie doszłoby gdyby nie zbrodnicza polityka nazistowska. "Niemcy przyniosły Europie wojnę, zniszczenie, niewyobrażalną przemocą i zerwanie cywilizacji jakim było Shoah" - mówiła niemiecka kanclerz.
Szef rady fundacji budującej centrum Bernd Neumann dodał, że powstające centrum ma służyć zbliżeniu europejskich narodów. Jak przekonywał, celem fundacji jest, aby wschodni sąsiedzi Niemiec, a zwłaszcza Polska postrzegali centrum nie jako prowokację, ale jako wkład w pojednanie.
W Niemczech od dawna dyskutowano o tym jak upamiętnić powojenne wysiedlenia. Już pod koniec lat 90-tych niemiecki Związek Wypędzonych proponował utworzenie w Berlinie odpowiedniej placówki muzealnej. Projekt tak zwanego Centrum Przeciwko Wypędzeniom wywoływał jednak poważne kontrowersje zwłaszcza w Polsce. Jego autorów oskarżano o próbę przedstawiania Niemców jako ofiar wojny. Projekt nie doczekał się realizacji w formie proponowanej przez Związek Wypędzonych, ale pomysł upamiętnienia wysiedleń nie upadł. W 2008 roku Bundestag powołał fundację Ucieczka, Wypędzenie, Pojednanie i powierzył jej zadanie utworzenia nowego centrum dokumentacyjnego.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)