Notowania

wojsko
20.11.2008 10:55

W birmańskim wojsku służy około 70 tysięcy nieletnich

W birmańskim wojsku służy około 70 tysięcy nieletnich - poinformowała w Tajlandii jedna z organizacji walczących o prawa człowieka. Armia przymusowo wciela dzieci w swoje szeregi i wykorzystuje je w rejonach konfliktów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Działający w Tajlandii Instytut Edukacji na Rzecz Praw Człowieka w Birmie ogłosił raport "Zapomniana przyszłość". Znajdują się w nim wywiady ze 119 dziećmi-żołnierzami, które znalazły schronienie w obozach dla uchodźców przy granicach Birmy w Tajlandii, Chinach i Indiach.

Z wypowiedzi nieletnich żołnierzy wyłania się ponury obraz wykorzystywania dzieci przez armię w operacjach przeciwko separatystom. Gwałcone są prawa dzieci do wychowania w rodzinie, spokojnego dzieciństwa oraz edukacji.

Organizacje praw człowieka w Azji już od dawna oskarżały rządzącą w Birmie juntę wojskową o wcielanie do wojska dzieci i łamanie ich praw gwarantowanych przez ONZ. Te same organizacje twierdzą, iż wbrew zapewnieniom birmańskich władz liczba dzieci-żołnierzy w Birmie systematycznie wzrasta.

Rządząca Birmą od ponad czterdziestu lat junta wojskowa doprowadziła kraj do katastrofalnej sytuacji społeczno-gospodarczej.

Tagi: wojsko, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz