Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
powódź 2010
22.05.2010 10:45

W całej Polsce z żywiołem walczy 2400 żołnierzy

Wojsko działa na terenie 50 gmin w ośmiu województwach wzdłuż Wisły i Odry.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Darek Delmanowicz)

Wojsko działa na terenie ośmiu województw wzdłuż Wisły i Odry. Żołnierze są w ponad 50 zagrożonych gminach i miejscowościach.

Do walki z żywiołem i skutkami jego działania wojsko wykorzystuje 31 pływających transporterów samobieżnych PTS, łodzie saperskie i około 200 pojazdów terenowych.

[

Powódź 2010. Najważniejsze informacje w Money.pl ]( http://www.money.pl/archiwum/wydarzenia/powodz;2010.html )

W użyciu jest także 8 śmigłowców transportowych. Cztery z nich wspierają umacnianie wałów przeciwpowodziowych w okolicach Mielca, kolejne dwa realizują podobne zadanie w gminie Szczurowa.

Dwa śmigłowce pozostają w gotowości do użycia na sygnał na najbardziej zagrożonych odcinkach.

Najwięcej żołnierzy jest zaangażowanych na terenie województw świętokrzyskiego, małopolskiego i mazowieckiego.

W działaniach biorą udział żołnierze Wojsk Lądowych, Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych, Żandarmerii Wojskowej i Sił Powietrznych.

Czytaj w Money.pl
*Wiele inwestycji przeciwpowodziowych tylko na papierze * Powódź tysiąclecia kosztowała nas 14 mld złotych. Na zabezpieczenia wzdłuż Odry powinniśmy wydać co najmniej 9 mld złotych. Jednak do tej pory wykonano inwestycje warte niewiele ponad jedną trzecią tej kwoty. Budowa zabezpieczeń wzdłuż Wisły i na Żuławach wciąż pozostaje tylko na papierze.
*Przez powódź wybory prezydenckie w październiku? * Wybory można przeprowadzić dopiero trzy miesiące po odwołaniu stanu klęski żywiołowej. Czy zostanie on ogłoszony? Na razie premier Donald Tusk wizytuje zalane tereny w Małopolsce i nie zapowiada wprowadzenia stanu wyjątkowego.
*Ile zapłacimy za opóźnienia w inwestycjach po powodzi? * Wieloletnie opóźnienia w budowach oznaczają, że niektóre z nich będą co najmniej trzy razy droższe niż zakładano. Zamiast 876 mln złotych za trzy z przeciwpowodziowych inwestycji na południu Polski zapłacimy ponad 2,37 mld złotych.
*ONZ ostrzega: Powodzie tak samo groźne jak susze * Obecnie na świecie ponad miliard ludzi nie ma dostępu do czystej wody - wynika z raportu Narodów Zjednoczonych. Do 2030 roku prawie połowa ludzkości będzie żyła w regionach z niedoborem wody. Naukowcy przestrzegają jednak, że równie dużym zagrożeniem jak susze staną się powodzie.
*Na likwidację szkód wydaliśmy sześć razy więcej niż na zapobieganie powodziom *W trakcie minionych 13 lat powodzie kosztowały nas co najmniej 28 mld złotych. Natomiast na realizację wszystkich inwestycji, które mają zapobiegać wylewaniom rzek, wydaliśmy niewiele ponad 4,5 mld zł.
Tagi: powódź 2010, wojsko, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz