Notowania

tematy
09.12.2009 13:17

W.Jaruzelski: To temat odgrzewany

Podziel się
Dodaj komentarz
   [Wojciech Jaruzelski](https://ksiazki.wp.pl/wojciech-jaruzelski-6149092273235585c) jest zdziwiony ujawnieniem notatki [o jego](https://ksiazki.wp.pl/o-niej-6148418622486657c) rozmowie z dowódcą wojsk Układu Warszawskiego marszałkiem Wiktorem Kulikowem. Dokument ten opublikował w Biuletynie IPN historyk [Antoni Dudek](https://ksiazki.wp.pl/antoni-dudek-6149075300796033c), według którego podczas spotkania Jaruzelski prosił Związek Radziecki o pomoc militarną w przypadku, gdyby opór Polaków przeciwko stanowi wojennemu okazał się zbyt silny. Do rozmowy Jaruzelskiego z  Kulikowem doszło w nocy z 8 na 9 grudnia 1981 roku. Notatkę z tego spotkania sporządził adiutant Kulikowa generał Wiktor Anoszkin.
   W wydanym oświadczeniu generał Wojciech Jaruzelski wyjaśnił, że jest to "temat odgrzewany", ponieważ ten sam tekst, pilotowany również przez doktora Antoniego Dudka, ukazał się w całości w grudniu 2008 roku w tygodniku "Wprost". W tym miejscu, jak pisze generał, należy przypomnieć, iż w listopadzie 1997 roku, w Jachrance pod Warszawą odbyła się międzynarodowa konferencja, poświęcona problematyce stanu wojennego. Po jej zakończeniu Wiktor Anoszkin przekazał swój zeszyt - notatnik dziennikarzowi amerykańskiemu, który z kolei udostępnił go organizatorom konferencji. Został on wydany w 1998 roku przez Instytut Studiów Politycznych PAN, wraz z kwestionującymi jego wiarygodność komentarzami - moim i Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generała Floriana Siwickiego - napisał Wojciech Jaruzelski.
   Ponadto generał Jaruzelski cytuje wypowiedź marszałka Kulikowa, wyrażoną oficjalnie w czasie konferencji w Jachrance. Kulikow miał wtedy między innymi powiedzieć: "Wielokrotnie jako głównodowodzący miałem kontakty z towarzyszem Kanią i towarzyszem Jaruzelskim i innymi dowódcami wojskowymi i nikt nigdy nie postawił problemu wkroczenia do Polski".
   Wojciech Jaruzelski swoje oświadczenie kończy pytaniem: "jeśli rzekomo nie wierząc w zdolność zrealizowania stanu wojennego własnymi siłami prosiłem o zapewnienie pomocy, to uzyskując odpowiedź odmowną - albo: stan wojenny nie zostaje wprowadzony, albo okazuje się samobójczą, krwawą awanturą. Jak wiadomo nie stało się ani jedno, ani drugie".
   Treść rozmowy Jaruzelskiego z Kulikowem będzie można przeczytać w grudniowym numerze Biuletynu Instytutu Pamięci Narodowej.
Tagi: tematy, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz