Notowania

polska
02.01.2009 11:40

W roku 2009 Konferencję Episkopatu Polski czekają dwa ważne wydarzenia

W roku 2009 Konferencję Episkopatu Polski czekają dwa ważne wydarzenia: w marcu wybory przewodniczącego Episkopatu, a w grudniu powrót tytułu prymasa Polski do historycznej stolicy - Gniezna.

Podziel się
Dodaj komentarz

Dwudniowe obrady Episkopatu odbędą się w Warszawie. Podczas sesji biskupi dokonają wyboru przewodniczącego i zastępcy przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, w związku z zakończeniem ich 5-letnich kadencji. Funkcje te sprawują obecnie arcybiskup Józef Michalik, metropolita przemyski i arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita poznański. Zgodnie ze statutem, urząd przewodniczącego i jego zastępcy można sprawować dwie kadencje z rzędu, arcybiskupi zakończą pierwszą kadencję na tych stanowiskach.

W czerwcu natomiast odbędą się obchody tysięcznej rocznicy śmierci świętego Brunona z Kwerfurtu. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu zaplanowano w związku z tym w Łomży i Giżycku, gdzie święty prowadził ewangelizację. Święty Brunon, biskup misjonarz i pierwszy pisarz na polskiej ziemi, będzie przypomniany także podczas kongresu naukowego, który odbędzie się w maju na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

W październiku odbędzie się natomiast zebranie Konferencji Episkopatu Polski z udziałem gości zagranicznych.

W grudniu tego roku dobiegnie końca posługa prymasa Polski, pełniona przez kardynała Józefa Glempa, a tytuł prymasa "wróci" do arcybiskupa gnieźnieńskiego.

Ten rok to także 30 rocznica pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Główne obchody rocznicy odbędą się w Warszawie. Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski trwała od 2 do 10 czerwca 1979 roku. Za najważniejsze uważa się słowa wypowiedziane przez Jana Pawła II na placu Zwycięstwa w Warszawie: "Wołam ja, syn polskiej ziemi, a zarazem ja: Jan Paweł II, papież, wołam z wami wszystkimi: Niech zstąpi Duch Twój! Niech zstąpi Duch Twój! I odmieni oblicze ziemi. Tej ziemi!".

2 kwietnia minie 4 rocznica śmierci Jana Pawła II.

Wśród tegorocznych wydarzeń w Kościele należy także pamiętać o obchodach II Dnia Dziękczynienia, które odbędą się na Polach Wilanowskich w Warszawie 7 czerwca, i przypadającej 21 kwietnia 30 rocznicy przyjęcia sakry biskupiej przez kardynała Józefa Glempa.

Tagi: polska, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz