Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

W Szczecinie festiwal artystów zainteresowanych biologią

0
Podziel się:

k,q W Szczecinie festiwal artystów zainteresowanych biologią
Szczecin - Digitalia - festiwal

Trwa piąta już edycja szczecińskiego festiwalu Digitalia. Tematem przewodnim jest bio art. W klubie 13 Muz prezentowane są dzieła europejskich artystów zainteresowanych naukami przyrodniczymi, biologią, biotechnologią i związkami sztuki z nauką.
Bio art to obszar sztuki współczesnej, który podejmuje głos w kwestii genetyki, modyfikacji kodu DNA czy sztucznego życia. Piotr Zawojski, dyrektor artystyczny Digitaliów, podkreśla, że twórcy bio artu posługują się delikatną materią - korzystają z żywych organizmów, czy to organizmów biologicznych, czy to tkanek specjalnie hodowanych w laboratoriach po to, aby w efekcie stworzyć projekt artystyczny. Zawojski podkreśla, że sztuka ta powstaje w ścisłej kooperacji z naukowcami.
Michał Brzeziński, jeden z nielicznych polskich twórców sztuki biolgicznej, prezentuje w 13 Muzach instalację pod tytułem "Virus Video". Jednym z głównych tematów bio artu jest śmierć i relacja, jaka występuje między różnymi formami życia. "DNA wirusa grypy jest podstawą, którą widzimy na obrazie. Jest w tym podwójna płaszczyznowość. Z jednej strony wirus grypy obecny jest w strukturze. Z drugiej, to co widzimy to są różne mikroorganizmy, które są bakteriami mniej lub bardziej szkodliwymi dla człowieka" - mówi Brzeziński.
Dziś w ramach festiwalu odbędzie się dyskusja na temat pogranicza nauk technicznych i bio artu z udziałem teoretyków sztuki i artystów z Poznania, Krakowa i Łodzi. W niedzielę w ramach kampanii "Przepraszam! Tworzę się!" klub 13 Muz zamieni się w laboratorium, gdzie najmłodsi będą odkrywać tajniki nowych technologii i cybernetyki.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)