Notowania

warszawa
28.11.2008 07:00

W Warszawie zostanie pochowany Jan Machulski

W Warszawie zostanie pochowany zmarły w ubiegłym tygodniu aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, reżyser i pedagog Jan Machulski.

Podziel się
Dodaj komentarz

Rzecznik łódzkiej "filmówki" profesor Andrzej Bednarek poinformował, że uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w samo południe w kościele sióstr Wizytek na Krakowskim Przedmieściu, godzinę później - na cmentarzu komunalnym na Powązkach.

Jan Machulski zmarł 20 listopada. Miał 80 lat. W filmie zadebiutował niewielkim epizodem w 1953 roku w noweli "Trzy opowieści" w reż. Czesława Petelskiego. Swoją pierwszą główną rolę Machulski zagrał w filmie Jana Laskowskiego i Tadeusza Konwickiego "Ostatni dzień lata" (1958).

Jego najsłynniejszą filmową kreacją pozostaje niezapomniana rola kasiarza Henryka Kwinto w komediach kryminalnych "Vabank" (1981) i "Vabank II, czyli Riposta"(1984) reżyserowanych przez syna - Juliusza.

W 1970 roku był współzałożycielem warszawskiego Teatru Ochoty, gdzie wyreżyserował i zagrał w wielu sztukach.

Wykładał na Wydziale Aktorskim łódzkiej Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej. Łącznie wystąpił w ok. 45 produkcjach filmowych i ok. 70 sztukach teatralnych. Przed kilkoma dniami został Honorowym Obywatelem Miasta Łodzi.

Tagi: warszawa, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz