Notowania

wajda
06.04.2010 17:43

Wajda honorowym doktorem na Białorusi

Podziel się
Dodaj komentarz
  Białoruska Akademia Sztuki przyznała [Andrzejowi Wajdzie](https://film.wp.pl/andrzej-wajda-6032121879311489c) tytuł doktora honoris causa za całokształt pracy reżyserskiej. Jednocześnie członkowie akademii chcą, aby polski reżyser poprowadził zajęcia dla studentów wydziału filmowego.
  W [liście](https://film.wp.pl/list-the-6027627704414849c) skierowanym do Andrzeja Wajdy rektor Białoruskiej Akademii Sztuki Ryszard Smolski podkreślił wielki wkład polskiego reżysera w historię światowego kina. Białoruscy filmowcy zapraszają Andrzeja Wajdę do Mińska na wręczenie tytułu doktora honoris causa i zapewniają, że będzie dla nich wielkim zaszczytem "spotkanie zczłowiekiem, który zauroczył swoją twórczością miliony widzów".
  Choć w liście do polskiego reżysera nie wymieniono tytułów jego filmów, to wielu krytyków podkreśla, że ogromne znaczenie dla odkrywania historii II wojny światowej ma film pod tytułem "Katyń". W ubiegłym roku podczas pokazów premierowych, które odbyły się w Mińsku, studenci Wydziału Historii Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego dziękowali Andrzejowi Wajdzie za pokazanie nieznanego im oblicza stalinowskich zbrodni.
Tagi: wajda, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz