Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
22.10.2011 14:05

Warszawa - Centrum Onkologii - Biała Sobota

W Polsce każdego dnia 10 kobiet dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy. 5 z nich umiera ponieważ do lekarza zgłosiło się zbyt późno. Na zorganizowane dziś w warszawskim Centrum Onkologii bezpłatne badania cytologiczne, przyszły tłumy kobiet. W ramach tzw. Białej Soboty bezpłatnie można było wykonać badania cytologiczne, mammograficzne i kolonoskopię.

Podziel się
Dodaj komentarz

Już przed godziną 10-tą na przyjęcie do lekarza czekały tłumy. W oczekiwaniu na przyjęcie do specjalisty, lekarze oraz warszawskie Amazonki udzielały informacji i porad dotyczących na przykład samokontroli piersi.
Dagmara Mokwa zajmująca się programami profilaktycznymi skierowanymi do kobiet mówi, że Polacy wciąż rzadko wykonują podstawowe badania. Jej zdaniem, do lekarza zgłaszamy się dopiero, kiedy pojawiają się objawy choroby - zazwyczaj ból. Tymczasem rak szyjki macicy, nazywany "cichym zabójcom" może rozwijać się przez kilka lat nie dając żadnych dolegliwości.
Polska należy do krajów europejskich o najwyższym poziomie zachorowalności umieralności kobiet z powodu tego rodzaju nowotworu. Regularna cytologia pozwala wykryć raka szyjki macicy we wczesnym stadium, i tym samym dać kobiecie szanse na jego całkowite wyleczenie. Co druga kobieta, która dowiaduje się o chorobie nigdy nie miała wykonywanej cytologii.Akcja w warszawskim Cemtrum potrwa do 14.00

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz