Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Warszawa - prezydent - krzyż - konflikt

0
Podziel się

Hanna Gronkiewicz-Waltz oświadczyła, że przed Pałacem Prezydenckim ani w żadnym innym miejscu na Krakowskim Przedmieściu nie powstanie pomnik upamiętniający ofiary katastrofy smoleńskiej. Prezydent Warszawy zamierza po wyborach zorganizować referendum w tej sprawie.

bEjaveOd

Słowa wiceprzewodniczącej Platformy Obywatelskiej oburzyły radnych Prawa i Sprawiedliwości. Przewodniczący klubu radnych PiS-u Marek Makuch uważa, że brak zgody Hanny Gronkiewicz-Waltz na budowę pomnika podsyca konflikt i wywołuje zamieszanie pod Pałacem Prezydenckim. Makuch uważa, że spór rozgorzał po wypowiedziach prezydenta Bronisława Komorowskiego i dodaje, że prezydent stolicy jako wiceszefowa PO mogłaby doprowadzić do zakończenia konfliktu.
Radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej nakłaniają Hannę Gronkiewicz-Waltz do przeniesienia krzyża w inne miejsce i zakończenia całej sprawy. Zdaniem Andrzeja Golimonta z SLD to jednak PiS ponosi całą odpowiedzialność za sceny, które rozgrywają się przed Pałacem Prezydenckim. Radny wyraża nadzieję, że prezydent Gronkiewicz-Waltz będzie potrafiła przywrócić porządek na Krakowskim Przedmieściu.
Obrońcy krzyża sprzed Pałacu Prezydenckiego zapewniają, że pozostaną pod krzyżem. Zdaniem Dariusza Wiernickiego ze Społecznego Komitetu Obrony Krzyża tylko jasna deklaracja budowy pomnika przed Pałacem Prezydenckim skłoni obrońców krzyża do odejścia z tego miejsca i pozwolenia na przeniesienie krzyża. Wiernicki nazywa postawę władzy arogancją i podkreśla, że przepisy, które zakazują umieszczania krzyża powinny zostać zmienione. Nawołuje też do pokojowej manifestacji, która doprowadziłaby do zmiany zdania prezydent Warszawy.
Podczas sesji rady miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz zapewniła, że jeśli wygra wybory prezydenckie w stolicy, to zorganizuje referendum, w którym zapyta warszawiaków, czy chcą budowy kolejnego po powązkowskim pomnika. Dodała, że jeśli warszawiacy zdecydują, że pomnik ma powstać, magistrat znajdzie godne do jego budowy miejsce.

bEjaveOG
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)