Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa - Szalone Dni Muzyki

0
Podziel się:

Brahms, Mahler, Liszt, Strauss i Szymanowski. Twórczość tych pięciu muzyków, nazwanych "Tytanami", stanie się przedmiotem tegorocznego Festiwalu "La Folle Journée de Varsovie [ lafOl żurnE dewarsoWi] / Szalone Dni Muzyki". Koncerty odbędą się na przełomie września i października w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej, a także na placu Teatralnym w Warszawie, gdzie ustawiony zostanie specjalny namiot.

Rene Martin, Dyrektor Artystyczny jest zdania, że idea festiwalu, wykonawcy, repertuar i bilety w cenie od 5 do 10 złotych przyciągną na koncerty wielu słuchaczy. Podkreśla, że dzieła szczególnie Mahlera i Straussa stworzyły podwaliny muzyki filmowej, dlatego wielu młodych ludzi zechce odwiedzić Festiwal.
Ligia Krajewska z Ministerstwa Edukacji Narodowej ma nadzieję, że Festiwal zgromadzi jak najwięcej młodych ludzi. Jej zdaniem samo wydarzenie to nie tylko atrakcja kulturalna, ale też ważny element edukacji muzycznej dzieci i młodzieży.
Młodych ludzi do przyjścia na Festiwal ma zachęcić nietypowa promocja. W "Alternatywnych Biogramach Tytanów" przeczytamy m.in., że Gustav Mahler, podobnie jak Michael Jackson był "cudownym dzieckiem", Johannes Brahms był gwiazdorem, który podobnie jak Jimi Hendrix w dzieciństwie cierpiał niedostatek, a Ferenc Liszt wywoływał emocje podobne do tych, które wzbudzali Beatlesi.
Janusz Marynowski, Dyrektor Naczelny Orkiestry Sinfonia Varsovia podkreśla, że Festiwal ma pokazać, jak bliski są nam postaci, związane z historią muzyki. "Tytani" mają być zaprezentowani jako normalni ludzie, nie zaś postacie z encyklopedii.
Prócz Orkiestry Sinfonia Varsovia i światowych gwiazd muzyki klasycznej, w czasie Festiwalu swoje umiejętności zaprezentuje 12 młodych polskich zespołów, mówi Wiktor Jędrzejec - Dyrektor Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Festiwalowi towarzyszy program edukacyjny. Uczniowie szkół podstawowych wezmą udział w warsztatach artystycznych w siedzibie Orkiestry Sinfonia Varsovia. Akcja Labirynt 2011 to jednak także konkursy i warsztaty dla nauczycieli. Pomysłodawcą i organizatorem tego projektu jest Fundacja "Muzyka dla wszystkich". Prezes Fundacji, Viola Łabanow, podkreśla, że przygotowano atrakcje nawet dla kilkulatków - w ramach Smykofonii, czyli sezonu koncertowego dla "melomaluszków".
Od 29 września do 2 października w ramach Szalonych Dni Muzyki usłyszmy kilkadziesiąt koncertów, trwających maksymalnie 45 minut. Bilety pojawią się w sprzedaży 15-tego sierpnia.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)