Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Warszawa - szczyt PW - ustalenia

0
Podziel się:

Przywódcy krajów Unii Europejskiej zebrani na Szczycie Partnerstwa Wschodniego poparli europejskie aspiracje krajów Partnerstwa.

Premier Donald Tusk, współgospodarz warszawskiego spotkania, powiedział, że unijni przywódcy opowiedzieli za ewantualnym stworzeniem wspólnego rynku z krajami Partnerstwa. Jak się wyraził, przywódcy "skonkretyzowali" też wizję przyszłego zniesienia wiz dla obywateli sześciu krajów Partnerstwa. Donald Tusk mówił też o zobowiązaniach w sprawie poszczególnych krajów. "Dzisiaj na szczycie w Warszawie uznajemy także, że rok 2011 jest możliwym terminem zakończenia negocjacji umowy stowarzyszeniowej z Ukrainą. Będzie także rokiem rozpoczęcia negocjacji dotyczących utworzenia pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu z Gruzją i z Mołdową" - oświadczył Tusk.
Polski premier poinformował też o utworzeniu w Warszawie Akademii Administracji Publicznej Partnerstwa Wschodniego. Donald Tusk mówił też o przedstawionej przez Polskę propozycji pakietu modernizacyjnego dla Białorusi. "Zakładamy, że możliwe byłyby granty i kredyty instytucji międzynarodowych w tym IMF i EBI nawet w wysokości 9 miliardów dolarów, zachęty inwestycyjne i mechanizmy stabilizacji białoruskiej waluty i ułatwienia wizowe" - powiedział Tusk. Premier podkreślił jednocześnie, że warunkiem europejskiej pomocy jest zwolnienie wszystkich więźniów politycznych, rozpoczęcie przez władze dialogu z opozycją oraz przeprowadzenie wolnych wyborów do parlamentu.
Równocześnie unijni przywódcy wyrazili głębokie zaniepokojenie sytuacją na Białorusi. Polskie Radio dotarło do tekstu wspólnego oświadczenia w tej sprawie, które zostanie dołączone do deklaracji końcowej szczytu.
Liderzy krajów UE napisali, że są głęboko zaniepokojeni łamaniem praw człowieka i wolności mediów na Białorusi. Unijni przywódcy wezwali też do natychmiastowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych, zakończenia represji obywateli i mediów i rozpoczęcia dialogu z opozycją. W oświadczeniu podkreślono także głębokie zaniepokojenie krajów Unii informacjami o tym, iż więźniom na Białorusi odmawia się kontaktu z rodzinami, prawnikami i opieką medyczną. "Unia Europejska stale oferuje pogłębienie relacji z Białorusią. Niezmiennie zapewniając o swoim zaangażowaniu, uzależnia jednak pogłębnienie relacji od postępu na drodze białoruskich władz do demokracji i do respektowania prawa oraz praw człowieka" - napisano.
Przed południem poinformowano, że białoruska delegacja nie weźmie udziału w warszawskim Szczycie Partnerstwa Wschodniego. Ambasador Białorusi w Warszawie nie przyjechał na spotkanie, bo jak tłumaczyła strona białoruska, delegacja tego kraju jest traktowana gorzej niż pozostałe.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)