Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Warszawa: Rozpoczęła się budowa Muzeum Historii Żydów Polskich

0
Podziel się:

W Warszawie, z udziałem władz miasta, ministra kultury i dziedzictwa narodowego oraz przedstawicieli instytucji i organizacji żydowskich rozpoczęła się budowa Muzeum Historii Żydów Polskich. Dyrektor powstającej instytucji Jerzy Halbersztadt zaproponował gościom, aby symbolicznym rozpoczęciem aktu budowy była rozbiórka fundamentów znajdującego się tam budynku przedwojennego: ostatniej siedziby Rady Żydowskiej Miasta Stołecznego Warszawy, przed Powstaniem w warszawskim Getcie.          

Jak zauważyła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz - "mimo, że muzeum stanie w miejscu naznaczonym śmiercią - będzie to muzeum pokazujące bogactwo życia".

Minister kultury i dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski dodał, że powstająca instytucja, z punktu widzenia nauki i historii, będzie jednym z ważniejszych "adresów na mapie świata". "Warszawa, jako miasto, w którym zniszczono tak wiele materialnego dziedzictwa Polaków i Żydów powinno mieć takie muzem" - mówił minister Zdrojewski.

Muzeum zostało zaprojektowane jako obiekt multimedialny i ma opowiadać o blisko tysiącletniej historii Żydów na polskich ziemiach. Jak podkreśla w rozmowie z IAR Michael Schudrich, naczelny rabin Polski - ważne jest, żeby o tym pamiętać, że życie żydowskie na całym świecie jest dziś bogatsze również dzięki temu, że Żydzi przez ponad tysiąc lat mogli mieszkać w Polsce".

Z powstającego muzem cieszy się warszawianin, Janusz Radwan, który uważa, że w tym mieście powinno być miejsce upamiętniające mieszkańców getta. Jak wspomina - kiedy paliło się getto, w jeżdżących wzdłuż muru przy Bonifraterskiej tramwajach były zamalowane szyby, żeby pasażerowie nic nie widzieli.

Pochodząca z Jasła w Małopolsce żona Janusza Radwana wspomina, że jako mała dziewczynka widziała tamtejsze palące się getto, zamordowanych w lasach setki dorosłych i żydowskich dzieci oraz zniszczoną piękną bożnicę.

Jak podkreśla - w Polsce musi być miejsce pamięci o tych, którzy stanowili dużą część naszego społeczeństwa. Pani Radwan zwraca także uwagę, że również pamiątek po obecności Żydów w Polsce jest niewiele, ponieważ ludzie w czasie wojny je niszczyli w strachu przed gestapo.

Stawianie budynku zaprojektowanego przez fińskich architektów ma trwać 33 miesiące. Budowa Muzeum Historii Żydów Polskich ma zakończyć się po 33 miesiącach. Powierzchnia użytkowa muzeum wyniesie prawie 13 tysięcy metrów kwadratowych, z czego niemal 5 tysięcy metrów kwadratowych zajmie wystawa główna i wystawy czasowe.

Program muzeum będzie również obejmował centrum edukacyjne, a obiekt będzie przystosowany do organizowania konferencji, projekcji filmowych, koncertów kameralnych, wieczorów literackich oraz zajęć edukacyjnych dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Uroczystości rozpoczęcia budowy na Placu Bohaterów Getta towarzyszył koncert stu najsłynniejszych kantorów ze Stanów Zjednoczonych, Izraela i innych krajów świata.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)