Notowania

warszawa
04.10.2008 15:50

Warszawa: Wręczono nagrody "Za zasługi dla kultury ludowej"

Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono Nagrody im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej". Tegoroczni laureaci Nagrody Kolbergowskiej zostali uhonorowani za kultywowanie w swych pracach autentycznych wartości spuścizny regionalnej, przyczynianie się do zachowania i twórczego rozwoju tradycyjnych treści kultury ludowej, a także za budowanie tożsamości i kształtowanie relacji między dziedzictwem przeszłości a współczesnością.

Podziel się
Dodaj komentarz

Wśród trzynastu laureatów znalezli się m.in. twórczyni kurpiowskich wycinanek Wiesława Bogdańska, rzeźbiarze: Józef Wiejacki, Piotr Szałkowski i Grzegorz Szewczyk, pisarka ludowa Zuzanna Spasówka, regionalne zespoły pieśni i tańca i etnograf Benedykt Kafel.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Żuchowski powiedział podczas uroczystości, że twórczość ludowa uzmysławia, jak ogrome jest znaczenie wsi dla kultury narodowej. Nie zawsze niestety ten wkład jest doceniany - dodał Piotr Żuchowski. Tymczasem - jak zauważył - jeśli ktoś chce zrozumieć polską kulturę, musi najpierw zrozumieć kulturę ludową naszego kraju.

Eugeniusz Rebzda, skrzypek, harmonista i tancerz otrzymał nagrodę ufundowaną przez Polskie Radio, z rąk wicedyrektor programu II. Małgorzata Malaszko podkreśliła, że kultura ludowa to jeden z filarów narodowej tożsamosci. Przypomniała słowa Stanisława Staszica: "Upaść może nawet wielki naród, zginąć - nikczemny, bez wczoraj i bez dziś."

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego sprawuje patronat i jest głównym fundatorem nagród i wyróżnień honorowych im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej".

Tagi: warszawa, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz