Notowania

watykan
12.03.2010 18:10

Watykan - celibat jeszcze przez co najmniej pół wieku

Na razie celibat pozostaje w Kościele katolickim. O próbie dokonania rewolucji w tej dziedzinie doniósł rzymski dziennik "La Repubblica", zastrzegając jednak, że nie nastąpi to wcześniej niż za 50 lat.

Podziel się
Dodaj komentarz

Jeszcze nigdy Watykan nie zareagował na prasowe doniesienia tak szybko. Co więcej, zrobił to sam papież. W przemówieniu do uczestników kongresu teologów właśnie na temat kapłaństwa, Benedykt XVI przypomniał, że celibat jest w Kościele rzymsko-katolickim warunkiem otrzymania święceń. "La Repubblica" doniosła, że w wielkiej tajemnicy eksperci watykańskiej kongregacji duchowieństwa zastanawiają się jednak nad uchyleniem obowiązku celibatu, co może nastąpić nawet za pół wieku.

O bezżenności księży mówi się w tych dniach przede wszystkim w związku z kolejnymi skadalami pedofilskimi wśród katolickiego duchowieństwa. Zarówno przedstawiciele Kościoła, jak i publicyści nie widzą jednak związku pomiędzy nadużyciami seksualnymi wobec nieletnich, a tym, że dopuszczający się ich księża czy zakonnicy żyją w celibacie.

Tagi: watykan, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz