Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Watykan: Światowa prapremiera filmu "Świadectwo" o życiu papieża Jana Pawła II

0
Podziel się:

W Watykanie dobiega końca premiera fabularyzowanego filmu dokumentalnego "Świadectwo", opowiadającego o życiu Jana Pawła II. Film powstał na podstawie książki pod tym samym tytułem, autorstwa kardynała Stanisława Dziwisza, wieloletniego sekretarza papieża Polaka.

Publiczność po brzegi wypełniła Aulę Pawła VI Najważniejszy gość i widz zarazem, papież Benedykt XVI przybył owacyjnie witany, kilka minut przed rozpoczęciem pokazu. Wśród gości byli między innymi Lech Wałęsa, minister Sławomir Nowak i Julia Pitera oraz wiele innych osobistości. Na premierę przybyli nie tylko Polacy, ale także Włosi i cudzoziemcy.

Film "Świadectwo" zawiera sceny dokumentalne, między innymi pochodzące z watykańskich archiwów. Są w nim także wspomnienia sekretarza Jana Pawła II, kardynała Dziwisza. Film zawiera również sceny inscenizowane, przedstawiające na przykład dzieciństwo Ojca Świętego. Do realizacji dzieła zostali zaproszeni między innymi hollywoodzki aktor Michael York oraz grecki kompozytor Vangelis.

W filmie w reżyserii Pawła Pitery pojawiają się wątki, których nie ma w książce wieloletniego sekretarza papieża, przede wszystkim fakt, że próba zamachu na Jana Pawła II w Fatimie w maju 1982 roku zakończyła się jego poważnym zranieniem, co ukrywano do tej pory. Twórcy filmu zajmują wyraźne stanowisko w sprawie zamachu na Placu świętego Piotra. Przedstawiono go jako odpowiedź Moskwy na list, jaki Jan Paweł II wystosował do ówczesnego radzieckiego przywódcy Leonida Breżniewa po narodzinach "Solidarności". W filmie pojawia się zdanie, że odpowiedzią na ten list była "próba egzekucji na Placu świętego Piotra". Jakkolwiek twórcy zapewniali, że starali się, aby film nie był zbyt polski, położono nacisk właśnie na wydarzenia w ojczyźnie papieża, jak narodziny Solidarności, stan wojenny, spotkanie Jana Pawła II z Lechem Wałęsą w 1983 roku. Materiały archiwalne z Krakowa i Watykanu przeplatają się ze scenami fabularyzowanymi, w których użyto autentycznych przedmiotów należących do papieża. jak naczynia liturgiczne
i jego ołtarz w walizce, zabierany na wycieczki.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)