Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Węgry wyszły z recesji

0
Podziel się:

Węgry wyszły z recesji. Węgierska gospodarka w pierwszym kwartale 2010 roku zanotowała wzrost 0,9 procent.
W poprzednich latach Węgry znalazły się w zapaści finansowej ze względu na kryzys światowy, a także na skutek nieudolnych rządów lewicowego rządu, który w niedawnych wyborach został odsunięty od władzy. Do władzy doszedł centroprawicowy FIDES, który uzyskał ponad 60 procent głosów. Nowy premier, lider FIDES Viktor Orban przedstawił wczoraj założenia nowej strategii gospodarczej, która powinna wyprowadzić kraj z kryzysu.
29-punktowy plan ożywienia gospodarki zakłada wprowadzenie podatku liniowego w wysokości 16 procent. Dla małych firm i przedsiębiorstw o dochodach poniżej 500 mln forintów podatek zostanie obniżony do 10 procent. Zniesione zostaną ulgi podatkowe dla osób najniżej zarabiających.
Rząd zamierza zmniejszyć o 40 procent liczbę stanowisk w przedsiębiorstwach państwowych, zwłaszcza w sektorze administracji, dokona również obcięcia wydatków budżetowych. Instytucje rządowe zamrożą wydatki na sprzęt elektroniczny, zakup środków transportu i wyposażenie biur. Wprowadzona zostanie górna granica zarobków w sektorze publicznym.
Kolejnym instrumentem ma być trzyletnie opodatkowanie banków, firm leasingowych i ubezpieczeniowych oraz promowanie inwestycji zagranicznych i pozyskiwanie funduszy unijnych. Rząd zobowiązał się do respektowania tegorocznego deficytu budżetowego w wysokości 3,8 procent produktu krajowego brutto ustalonego przez poprzednią ekipę socjalistów.
Premier Orban nie ukrywa jednak, że gospodarka Węgier znajduje się w fatalnym stanie i w przypadku odrzucenia planu ratunkowego deficyt może przekroczyć 7 procent krajowego produktu brutto.
W ubiegłym roku Węgry pożyczyły 30 miliardów dolarów amerykańskich od Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Banku Światowego. Zaniepokojenie analityków i gwałtowny spadek kursu forinta, a co za tym idzie osłabienie złotego, wywołały niedawne wypowiedzi prawicowych polityków, sugerujące, iż mimo pożyczki Węgry znajdują się na krawędzi bankructwa i podążą drogą Grecji.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)