Notowania

wiadomości
05.06.2012 13:53

Wenus-tranzyt-zjawisko-Centrum Nauki Kopernik

Jedno z najrzadszych zjawisk astronomicznych - tranzyt Wenus - będzie można oglądać także w Polsce. Choć obserwacja Wenus wymaga poświęcenia - początek widowiska jutro o godzinie 4.17 nad ranem - już dziś Centrum Nauki Kopernik rozpoczyna świętowanie tranzytu.

Podziel się
Dodaj komentarz

Obserwacja nie będzie łatwa, ale takie zjawisko zdarza się po raz ostatni w naszym pokoleniu dlatego przegapić tego nie można - przekonuje Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik. Następne przejście Wenus przed tarczą słońca dopiero w 2117 roku. Wenus jest 30 razy mniejsza niż Ziemia i dlatego będzie można zobaczyć jedynie przesuwająca się plamkę, ale warto - dodaje Karol Wójcicki.
Centrum Nauki Kopernik zaprasza miłośników astronomii na całonocną obserwację, będzie wiele atrakcji - zapewnia Karol Wójcicki. początek o godzinie 21.00 na scenie pojawi się kielecki Teatr Tańca ze spektaklem "Tranzyt Wenus", pomiędzy 22.00, a północą komentatorzy ze świata astronomii będą opowiadali o tym zjawisku, będą łączenia z ekspertami w Australii, potem maraton filmów i od godziny 4.17 do 6.54 obserwacja tranzytu Wenus.
Jeżeli ktoś nie będzie mógł przyjechać do Centrum Nauki Kopernik, może samodzielnie prowadzić obserwację, wystarczy na niebie odnaleźć słońce. Jednak należy zachować środki ostrożności podobnie jak przy zaćmieniu słońca i do obserwacji używać mocno przyciemnionych szkieł lub okularów ze specjalną folią.
Obserwacja słońca bez ochrony oka może doprowadzić do uszkodzenia wzroku.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz