Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wicepremier Gosiewski o aneksie do umowy koalicyjnej

0
Podziel się:

Wicepremier Przemysław Gosiewski powiedział, że aneks do umowy koalicyjnej dotyczy przede wszystkim reformy finansów publicznych, reformy systemu emerytalnego oraz polityki prorodzinnej. Dokument podpisali dzisiaj Jarosław Kaczyński, Andrzej Lepper i Roman Giertych.

Zgodnie z aneksem, koalicja ma uchwalić między innymi ustawy o emeryturach pomostowych, o emeryturach kapitalowych z zakładu ubezpieczeń emerytalnych oraz znowelizować ustawę o emeryturach i rentach z FUS. Na politykę prorodzinną w przyszłym roku ma być przeznaczone 2-3 miliardy złotych.
Partie mają mówić jednym głosem w sprawach polityki zagranicznej, prowadzonej przez rząd. Mają też popierać działania prezydenta w pracach nad projektem Traktatu Reformacyjnego oraz tarczą antyrakietową. W sprawie traktatu partie zastrzegły sobie jednak prawo do prezentowania własnego stanowiska. O prawie do własnego zdania na temat tarczy nie ma mowy choć Andrzej Lepper wielokrotnie mówił, że powinno się odbyć w tej kwestii referendum.
Zdaniem Przemysława Gosiewskiego referendum nie jest potrzebne, bo decyzję podejmą rząd i prezydent po tym jak zostaną wynegocjowane zasady instalacji elementów tarczy antyrakietowej w Polsce.
W kolejnym punkcie aneksu PiS, Samoobrona i LPR umawiają się na wprowadzenie do ordynacji wyborczej do Sejmu zapisów o blokowaniu list, przy przyjęciu 3-procentowego progu dla partii startujących w ramach bloku.
Według Przemysława Gosiewskiego wiele wskazuje na to, że do następnych wyborów trzy partie pójdą razem, jeśli nadal współpraca będzie się dobrze układać.
Wicepremier Gosiewski dodał, że blokowanie list sprawdziło się w wyborach samorządowych i te rozwiązania należy przenieść także do wyborów parlamentarnych. Zdaniem Przemysława Gosiewskiego powstawanie silnych bloków ułatwia budowanie stabilnych większości, co jest korzystne dla systemu wyborczego w Polsce.
Ostatni, trzynasty punkt aneksu mówi o tym, że partie mają nie wysuwać na stanowiska w administracji publicznej kandydatów, którym udowodniono naruszanie prawa lub co do których istnieją uzasadnione podejrzenia, że naruszali prawo. Wynikałoby z tego, że Andrzej Lepper nie może być wicepremierem i ministrem rolnictwa.
Według wicepremiera Gosiewskiego zapis należy jednak interpretowac w ten sposób, że funkcji nie mogą pełnić te osoby, które skazano w czasie pełnienia urzędu.
Przemysław Gosiewski dodał, że wobec Andrzeja Leppera nie toczy się żadne postępowanie, ani nie był on skazany za żadne przestępstwo, które wiązałoby się z pełnieniem przez niego funkcji w rządzie.
Aneks ma załącznik zawierający spis ponad 100 ustaw, które koalicja ma uchwalić w parlamencie. Załącznik nie został udostępniony dziennikarzom. Wicepremier Gosiewski powiedział, że nie zauważył w wykazie nowelizacji prawa prasowego i jest zaskoczony informacjami, że projektem miałaby się zająć Samoobrona. Przemysław Gosiewski dodał, że prawo prasowe, jak każda ustawa, wymaga zbadania, które rozwiązania się nie sprawdziły i wymagają zmian.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)