Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wieczorem konferencja ws. kontrowersyjnego podatku dla Cypru

0
Podziel się:

Rozstrzygnięcia w sprawie przyszłości cypryjskich podatków - jeszcze dziś wieczorem. Po 19.00 planowana jest telekonferencja eurogrupy w tej sprawie.
Z piątku na sobotę ministrowie finansów strefy euro zdecydowali, że Cypr otrzyma pożyczkę do 10 miliardów euro od Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej. Warunkiem jest jednak przeprowadzenie reform, w tym podatku od depozytów bankowych.
Pierwotny plan zakładał, że właściciele kont mieliby zapłacić od siedmiu do dziesięciu procent oszczędności w zamian za akcje banków. Pojawiły się jednak inne propozycje i planowane na dziś głosowanie w cypryjskim parlamencie przełożono. Zdaniem władz Cypru, nieprzyjęcie tych zmian przyczyni się do bankructwa wyspy.
Od ogłoszenia propozycji ciągle zamknięte są cypryjskie banki. Dzisiaj - ze względu na święto państwowe. Cypryjski bank centralny ogłosił, że banki będą zamknięte jeszcze do czwartku. Wielu Cypryjczyków od soboty stoi w kolejce do bankomatów, by wypłacić pieniądze z kont, które mają być objęte podatkiem.
Spora część kapitału w cypryjskich bankach pochodzi z Rosji. Dlatego dziś Moskwa zdecydowanie zareagowała na propozycje eurogrupy. Prezydent Władimir Putin uznał pomysł opodatkowania depozytów za "niesprawiedliwy, nieprofesjonalny i niebezpieczny".
Pomysł - choć z innych względów - krytykują też polscy eksperci. Piotr Kuczyński z Xeliona uważa, że opodatkowanie oszczędności to "jawny rabunek". W jego opinii, ta decyzja zmniejszy zaufanie wszystkich Europejczyków do sektora finansowego i będzie kolejnym argumentem przeciwko wejściu Polski do strefy euro. Kuczyński wskazuje, że nowy podatek przyniesie więcej strat niż zysków, bowiem cypryjskie PKB stanowi tylko 0,2 całego PKB strefy euro.
Według informacji polskiego resortu gospodarki, w 2010 roku polskie firmy zainwestowały na Cyprze ponad 400 milionów euro. Większość polskiego kapitału miała charakter przepływów o charakterze czysto finansowym, a nie inwestycji bezpośrednich. Według różnych szacunków, na Cyprze w 2012 roku zarejestrowanych było 5 tysięcy polskich spółek.
Na wieści z Cypru spadkami zareagowały międzynarodowe rynki - między innymi giełda w Hiszpanii, czy otwierający się po południu amerykański indeks Wall Street.

IAR

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)