Notowania

wielka brytania
22.10.2013 06:10

Wielka Brytania nadała obywatelstwo 7 tysiącom Polaków

Przez ostatnie 5 lat, 8 tysięcy obywateli naszego krajów złożyło wniosek o brytyjskie obywatelstwo.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Arpingstone/Public domain)

W ubiegłym pięcioleciu prawie 8 tysięcy przyjezdnych z Polski wystąpiło o brytyjskie obywatelstwo. Jak poinformowało Gazetę Wyborczą brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, 90 procent przypadków rozpatrzono pozytywnie, a liczba podań rośnie z roku na rok.

W Wielkiej Brytanii osiadło już wiele polskich rodzin, a przyrost naturalny wśród młodej polskiej emigracji jest znacznie wyższy niż w kraju. Wskazuje to na zapuszczanie przez nią korzeni na Wyspach. Ale oceny zamiarów emigrantów opierają się jedynie na świadectwach anegdotycznych. Niewiadoma jest też liczba Polaków przebywających w Wielkiej Brytanii.

Jak mówił Polskiemu Radiu rzecznik polskiej ambasady w Londynie, próbę takiej oceny przeprowadzono w 2007 roku, szacując wówczas, że na Wyspach było co najmniej 800 tysięcy Polaków. Ani strona brytyjska, ani polska nie mają pełnych danych. Osiem tysięcy podań o obywatelstwo to zatem jeden procent nawet tej liczby, prawdopodobnie zaniżonej. Rzecznik ambasady dodał, że niemal nieznane są też wypadki zrzekania się polskiego obywatelstwa. O brytyjskie można wystąpić po 6 latach stałego pobytu, a w wypadku małżeństwa - po trzech.

Głównym motorem podań o obywatelstwo mogą być zatem mieszane małżeństwa, a nie próba zabezpieczenia się przed możliwym ograniczeniem dostępu do brytyjskiego systemu świadczeń socjalnych, jak sugerował jeden z rozmówców _ Gazety Wyborczej _.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: wielka brytania, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz