Notowania

wiadomości
24.03.2013 13:46

Wielka Brytania: śledztwo w sprawie śmierci Bieriezowskiego

Podziel się
Dodaj komentarz

Po badaniach radiologicznych i toksykologicznych zwłok zmarłego wczoraj rosyjskiego oligarchy Borysa Bierezowskiego, brytyjscy eksperci nie stwierdzili podejrzanych okoliczności. Jak się obecnie podejrzewa, Bierezowski mógł popełnić samobójstwo, ale ta śmierć budzi naturalne skojarzenia z losami innych rosyjskich emigrantów.
Po śmierci Aleksandra Litwinienki - otrutego w 2006 roku polonem, przypuszczalnie przez rosyjskich agentów - Borys Bierezowski powtarzał, że i na niego próbowano już zamachów. Jak sugerował - z inicjatywy prezydenta Władymira Putina. Ale zmarły oligarcha był również zamieszany w spory biznesowe, w tym ze swoim byłym protegowanym, Romanem Abramowiczem, z którym przegrał proces o odszkodowanie.
Zatargi innych osiadłych w Anglii Rosjan miewały gwałtowny koniec. W listopadzie zeszłego roku pod Londynem zmarł nagle 44-letni biznesmen Aleksander Piereplicznyj, który był jednym z głównych świadków w głośnej sprawie Siergieja Magnickiego. Do dziś nie ustalono przyczyn zgonu. Również w zeszłym roku w Londynie próbowano zabić byłego bankiera, Giermana Gorbuncowa, świadka w sprawie o mafijne morderstwo swego rosyjskiego wspólnika. Gorbuncow otrzymał sześć kul z pistoletu maszynowego, ale przeżył. Zamachowiec został ostatnio zatrzymany w Moskwie. Dwa lata temu na rosyjską mafię padło podejrzenie, że zgłądziła agenta brytyjskiego wywiadu, Garetha Williamsa, znalezionego bez żadnych obrażeń w torbie podróżnej we włąsnym mieszkaniu.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz