Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

WikiLeaks - jak trafiają dokumenty

0
Podziel się:

Ponad 250 tysięcy tajnych depesz amerykańskich dyplomatów ujawnił interaktywny portal publikujący przecieki "WikiLeaks". Treść niektórych dokumentów publikują największe światowe gazety. Sam portal zamieszcza jedynie 200 dokumentów, twierdząc, że został zaatakowany przez hakerów.

Twórcą i redaktorem naczelnym WikiLeaks jest Julian Assange, 39-letni haker z Australii. Ten interaktywny portal publikujący przecieki powstał w 2006 roku i zawiera dziesiątki tysięcy dokumentów.
Julian Assange powiedział kilka miesięcy temu stacji Al-Jazeera English, że dokumenty docierają do redakcji portalu w różny sposób, a WikiLeaks gwarantuje anonimowość.
Redaktor naczelny wyjaśnił, ze materiały są przesyłane na portal przez internet w takich krajach jak Szwecja czy Belgia, gdzie nie ma takiej kontroli internetu. Redaktorzy portalu używają też tradycyjnej poczty, zarówno przesyłek szyfrowanych, jak i zwykłych.
Julian Assange studiował fizykę i matematykę do 2006 roku, kiedy poświęcił się Wikileaks. Jest rzecznikiem i dyrektorem naczelnym portalu. WikiLeaks zasłynął z ujawniania istotnych dokumentów, od wydatków na sprzęt wojskowy podczas wojny w Afganistanie, przez kulisy wojny w Iraku po korupcję w Kenii.
Według twórców, Wikileaks ma być nie podlegającą cenzurze wersją Wikipedii służącą do niewykrywalnych przecieków dokumentów na masową skalę oraz ich analizy. Portal jest interaktywny. Wszyscy użytkownicy mają możliwość komentowania dokumentów oraz ustalania czy materiał jest prawdziwy.
Według brytyjskiej BBC, do komisji doradczej Wikileaks należą między innymi członkowie społeczności rosyjskich emigrantów oraz uchodźców tybetańskich, reporterzy, były analityk amerykańskiego wywiadu oraz kryptografowie.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)