Notowania

wiktor juszczenko
14.10.2009 10:24

Wiktor Juszczenko przekazał życzenia weteranom UPA

Prezydent Wiktor Juszczenko przekazał życzenia weteranom UPA z okazji 67. rocznicy utworzenia tej formacji. W liście podkreślił, że walczyła ona przeciwko dwóm reżimom: stalinowskiemu i nazistowskiemu.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Ta armia była sprawiedliwą odpowiedzią na represje [...], wcieleniem dążeń naszego narodu do wolności i niepodległości" - czytamy w liście do weteranów. Wiktor Juszczenko przekonuje, że tworząc UPA w warunkach okupacji, Ukraińcy zrobili coś, co wydawało się niemożliwe: stworzyli pełnowartościowe wojsko. Prezydent twierdzi, że sukces bojowników Ukraińskiej Armii Powstańczej jest wyjątkowy bowiem walczyli oni od razu z dwoma imperiami. "One upadły, a na ich miejscu powstała niezależna, zjednoczona, demokratyczna Ukraina" - pisze prezydent w liście do weteranów UPA.

Ukraińska Powstańcza Armia powstała w 1942 roku. Walczyła z wojskami niemieckim oraz polskim i radzieckim. Obarczana jest odpowiedzialnością za rzeź wołyńską. Weterani UPA zostali uznani za kombatantów jedynie w kilku ukraińskich obwodach na zachodzie kraju, dotąd takiej decyzji nie podjęto na poziomie państwowym

Tagi: wiktor juszczenko, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz