Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wisława Szymborska-wspomnienia

0
Podziel się:

"Wisława Szymborska była naszym duchem opiekuńczym, w pisanych przez Nią wierszach znajdowaliśmy błyskotliwe rady, dzięki którym świat stawał się bardziej zrozumiały" - napisali Anna i Bronisław Komorowscy. Na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta można przeczytać także, że zmarła wczoraj noblistka pokazywała, jak ważne jest szukanie wartości w codziennej krzątaninie, pośród momentów, których na co dzień nie zauważamy.

Prezydent wspominał poetkę podczas spotkania z ludźmi, którzy opiekują się zabytkami, proszą zgromadzonych o chwilę myśli i modlitwy.
Prezydent wziął udział w uroczystości wpisania kolejnych obiektów na listę zabytków uznanych za Pomnik Historii. Nominacje do tego tytułu otrzymały między innymi zespół zamkowo-parkowy w Kórniku, młyn papierniczy w Dusznikach Zdroju i Warszawskie Filtry.
Andrzej Wajda w rozmowie z Informacyjną Agencja Radiową powiedział, że nie chciał komentować w mediach odejścia Wisławy Szymborskiej, lecz uczynił coś innego dla uczczenia tej wybitnej poetki - odczytał jej niepublikowany dotąd wiersz "Do własnego wiersza". Wiersz ukazał się w dzisiejszej Gazecie Wyborczej.
Poeta i pisarz Ernest Bryll, który osobiście znał Wisławę Szymborską wspomina, że była osobą bardzo otwartą na młodych poetów. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową powiedział, że w stosunku do młodych poetów była bardzo ostrożna w ocenie - mimo swojej ironii.
Wisława Szymborska szczególnie ceniła każdą przyjaźń - podkreśla Ernest Bryll. "Można z nią było pogadać" - mówił.
Poeta przypomina, że tak na prawdę Wisława Szymborska debiutowała razem z jego pokoleniem. Wielkość jej poezji pokazała się dopiero w tomiku "Wołanie do Yeti", który zrobił na Bryllu duże wrażenie.
Ernest Bryll przyznaje, że bardzo ceni sobie poezję polskiej Noblistki. W jego opinii jest to największa polska poetka, która znalazła uznanie niemal u wszystkich Polaków. Bryll dodaje, że żył i żyje jej wierszami, a część z nich stała się powszechnie znana.
Dama i kobieta wielkiej klasy - tak Wisławę Szymborską wspomina poeta i prozaik Adam Zagajewski. Podkreślił, że rozmowy z nią miały treść, Szymborska stawiała problemy, mówiła o rzeczach poważnych.
Jak dodaje Zagajewski, Wisława Szymborska była oryginalna sama w sobie. Nie potrzebowała manifestów, ani programów literackich, wypracowała model wiersza, którego nie było wcześniej - wiersz intelektualny, ironiczny, mówiący o trudnych rzeczach, ale przystępny.
Według zapowiedzi Michała Rusinka, asystenta Wisławy Szymborskiej, zostanie powołana fundacja dbająca o opiekę nad spuścizna, którą pozostawiła poetka.
Według wstępnych porozumień między Urzędem Miasta i asystentem noblistki, zostanie ona pochowana na Cmentarzu Rakowickim w rodzinnym grobowcu. Data pogrzebu nie jest na razie znana.

IAR
.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)