Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wizyta delagcji UE w Chinach

0
Podziel się:

Unijny komisarz do spraw handlu domaga się, by chińskie władze oficjalnie przeciwstawiły się narastającym w Chinach wezwaniom do bojkotu europejskich produktów. Do Pekinu przyleciała delegacja Unii Europejskiej, której przewodniczy Jose Manuel Barosso.

Rozmowy w Pekinie dotyczyć mają głównie zmian klimatycznych, jednakże na pewno poruszony zostanie także temat Tybetu. Komisarz do spraw stosunków zewnętrznych UE Benita Ferrero-Waldner zaapelowała do chińskich władz o nawiązanie konstruktywnego dialogu z Dalajlamą.

Unijna komisarz, która wcześniej złożyła wizytę w Japonii, na konferencji prasowej w Tokio stwierdziła, że kwestia sytuacji w Tybecie stanowić będzie ważny element rozmów unijnych polityków w Pekinie.

"Oczywiście rozumiemy delikatność, z jaką Chiny traktują swoją suwerenność. Ale myślę, że wypada także oczekiwać szacunku dla kultury Tybetańczyków i ich tradycji" - dodała Ferrero-Waldner.

Poproszona o komentarz do tych słów rzeczniczka chińskiego MSZ stwierdziła jedynie, że kwestia Tybetu jest "wewnętrzną sprawą Chin".

W Pekinie jest też unijny komisarz do spraw handlu Peter Mandelson. Z jego wypowiedzi wynika, że będzie starał się osłabić negatywne skutki, jakie mogą mieć dla europejskiej gospodarki napięcia polityczne na linii Unia Europejska-Pekin.

Ataki na sztafetę z olimpijskim ogniem w Londynie i Paryżu sprawiły, że w Chinach coraz głośniejsze są apele wzywające do bojkotu europejskich produktów. Główną ofiarą tej kampanii padła francuska sieć Carrefour, której właściciela oskarżono o wspieranie Dalajlamy. Przed francuskimi supermarketami w Chinach mnożą się protesty. Unijny komisarz do spraw handlu oczekuje, że chiński rząd jednoznacznie potępi apele o bojkot europejskich towarów.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)