Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wlk. Brytania: trwają poszukiwania zaginionego statku "Arctic Sea"

0
Podziel się:

Brytyjska straż morska, rosyjska marynarka wojenna i ubezpieczyciele poszukują zaginionego statku "Arctic Sea". Frachtowiec został prawdopodobnie porwany przez piratów na Bałtyku. Choć tak naprawdę w całej historii nic nie jest pewne.

Afera jest wielowątkowa i wielonarodowa. Należący do fińskiego armatora statek "Arctic Sea" płynął pod flagą maltańską i z 15-osobową rosyjską załogą z Finlandii do Algierii z ładunkiem drewna. Według armatora, 24 lipca statek został opanowany na Bałtyku przez 10 piratów, którzy zniszczyli radiostację, a później jakoby odpłynęli motorówką. 28 lipca "Arctic Sea" przepłynął przez Cieśninę Kaletańską, meldując swój kurs kontrolerowi w Dover przez najwyraźniej naprawione już radio. Jednak dzień później rosyjska marynarka zawiadomiła Brytyjczyków, że statek jest nadal opanowany przez uzbrojonych piratów. Było już jednak za późno, by go zatrzymać. Frachtowiec widziano jeszcze potem u wybrzeży północnej Francji, ale od 12 dni słuch o nim zaginął.

Brytyjska straż morska jeszcze nigdy nie miała do czynienia z taką zagadką. Eksperci porównują tę sprawę z akcjami piratów u wybrzeży Somalii, ale zwracają uwagę na stosunkowo niską wartość ładunku i samego niewielkiego 4-tysięcznika. Nie wykluczają, że motywem porwania mógł być jakiś zatarg handlowy.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)