Notowania

wiadomości
22.07.2011 19:05

Włochy - czarna lista - potępienie

Z powszechnym oburzeniem i potępieniem przyjęto we Włoszech pojawienie się w Internecie listy nazwisk 162 osób pochodzenia żydowskiego. Są na niej profesorowie wyższych uczelni, ludzie wolnych zawodów i kupcy. Autorzy listy oskarżają ich o działalność na rzecz Izraela i nawołują do ich bojkotu

Podziel się
Dodaj komentarz

Członkowie tego "żydowskiego lobby" zasługują na to, by znaleźć się na czarnej liście - tłumaczą jej autorzy. Nie poprzestają jednak na tym: apelują wprost o ich natychmiastowe wydalenie z uczelni czy bojkot ich sklepów bądź firm. Obok nazwiska bardzo często jest adres zamieszkania.
To pokazywanie palcem potencjalnej ofiary - uważa Stefano Gatti z ośrodka dokumentacji antysemityzmu. Prezes Związku Żydów Włoskich Renzo Gattegna wezwał władze do ścigania i przykładnego ukarania winnych. Rasizm, nienawiść i uprzedzenia, to trucizna, którą trudno jak widać usunąć z obiegu. Dlatego mamy obowiązek zachować czujność, aby zapobiec skutkom tego zatrucia, stwierdził Gattegna w rozpowszechnionym przez media oświadczeniu.
Przypomina się, że ta sama lista pojawiła się już w sieci trzy lata temu, a także, że w ubiegłym roku policja wykryła i zamknęła 1200 stron internetowych o charakterze rasistowskim. Listy proskrypcyjne osób pochodzenia żydowskiego pojawiły się we Włoszech w 1938, po wprowadzeniu w życie tzw. ustaw rasowych, pozbawiających ije faktycznie praw obywatelskich i w wielu przypadkach zmuszających do emigracji.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz