Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Wojna trwa, Gruzini potrzebują pomocy

0
Podziel się:

Wojsko wciąż prowadzi działania, a sytuacja humanitarna jest tragiczna.

Wojna trwa, Gruzini potrzebują pomocy
(PAP/EPA)

Około 130 rosyjskich wozów opancerzonych opuściło Zugdidi i kieruje się ku Kutaisi, drugiemu co do wielkości miastu Gruzji - powiedział rzecznik gruzińskiego MSW Szota Utiaszwili.

Jak dodał, _ w tej chwili wozy są na wysokości Chobi _, leżącego 20 km na południe od Zugdidi i w pobliżu Abchazji.

Wcześniej sekretarz generalny ONZ Ban Ki Mun wyraził _ skrajne zaniepokojenie _ sytuacją humanitarną, panującą w Gruzji po konflikcie z Rosją. Jak podała jego kancelaria, Ban zaapelował o umożliwienie dostępu osobom udzielających na miejscu pomocy poszkodowanym.

_ Sekretarz generalny jest skrajnie zaniepokojony wpływem niedawnego konfliktu na ludność cywilną w Gruzji _ - napisano w komunikacie. W tekście wyrażono również żal z powodu ofiar, znaczących szkód materialnych i istotnych przemieszczeń mieszkańców kraju.

Ban Ki Mun wyraził ponadto nadzieję, że zarówno Moskwa, jak i Tbilisi uszanują porozumienie o zawieszeniu broni, przedstawione przez prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego, co ułatwi akcję udzielania pomocy.

ZOBACZ TAKŻE:

Rzecznik ONZ Farhan Haq poinformował ponadto, iż do sekretarza generalnego zwrócił się prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili, prosząc organizację o omówienie ostatnich wydarzeń. Nie podał jednak szczegółów.

Tymczasem z Tbilisi do objętego wojną Gori wyruszy dziś konwój z pomocą humanitarną. Dary zostały dostarczone z Polski dwoma samolotami.

Organizatorem pierwszej akcji humanitarnej do Gruzji jest fundacja _ Wspólnota Polska _. Organizatorzy pierwszego transportu z pomocą humanitarną nie kryją, że ostateczna decyzja o wjeździe do objętego działaniami zbrojnymi miasta zapadnie dopiero na kilka kilometrów przed jego granicami.

Michał Dworczyk z fundacji _ Wspólnota Polska _ powiedział Polskiemu Radiu, że zależeć to będzie od sytuacji w mieście i okolicznych wsiach. Polacy chcą, aby transport z lekarstwami i żywnością trafił do potrzebujących i nie został skradziony przez grasujacych w okolicy bandytów.

Tymczasem polska ambasada w Tbilisi przypomina, że wszyscy, którzy chcą organizować zbiórkę darów dla ludności cywilnej z terenów objętych konfliktem proszeni są o konsultowanie się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych.

| Gruzja wystąpiła z WNP |
| --- |
| Posłowie uznali, że organizacja, której członkowie nie wspierają się wzajemnie w trudnej sytuacji traci wiarygodność. Parlament w Tbilisi podjął więc decyzję o wystąpieniu Gruzji ze Wspólnoty Niepodległych Państw. Decyzję o wystąpieniu z organizacji już na początku konfliktu z Rosją zapowiedział prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili. Wtedy też gruziński prezydent ogłosił, że uzna Południową Osetię i Abchazję za tereny okupowane. Komentując decyzję o wystąpieniu Gruzji ze Wspólnoty, lider rządzącej frakcji parlamentarnej Georgij Targamadze wyraził żal, że żaden z krajów zrzeszonych w organizacji nie wyraził solidarności z Gruzją. Gruziński parlament zwrócił uwagę, że rosyjskie siły pokojowe stacjonują w Abchazji pod flagą WNP. Ich ustanowienie było wynegocjowane przez prezydentów Gruzji i Rosji i muszą opuścić tę strefę na żądanie jednej ze stron porozumienia. |

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)