Notowania

afganistan
10.02.2010 16:09

Wojsko - Afganistan - śmigłowce

Pięć śmigłowców transportowych Mi-17 trafi do końca tego roku do Afganistanu. Kierownictwo Ministerstwa Obrony Narodowej zakończyło właśnie postępowanie przetargowe w tej sprawie.

Podziel się
Dodaj komentarz

"Wybraliśmy ofertę najlepszą, a zarazem najkorzystniejszą finansowo" - poinformował szef MON, Bogdan Klich. Minister dodał, że śmigłowce Mi-17 na potrzeby afgańskiej misji dostarczy Metalexport, za co MON zapłaci 313 milionów złotych. Szef resortu obrony zdradził, że początkowo w budżecie zarezerwowano na ten cel około 570 milionów złotych, ale ostatecznie udało się kupić śmigłowce taniej prawie o połowę.

Kontrakt na dostawę 5 śmigłowców Mi-17 na potrzeby afgańskiej misji rozpisano na jesieni ubiegłego roku. Choć maszyny są powszechne w naszej armii, było je dość trudno pozyskać bo obecnie kupuje je wiele członków NATO - powiedział wiceminister obrony odpowiedzialny za zakup sprzętu, Marcin Idzik.

Maszyny zakupione przez MON w ramach tak zwanego "pakietu afgańskiego" mają wesprzeć flotę śmigłowcową obecnie używaną na misji w Afganistanie. Teraz polscy żołnierze mają do dyspozycji osiem Mi-17, z czego cztery są w trakcie przeglądów technicznych oraz cztery śmigłowce bojowe Mi-24.

Zakupione przez ministerstwo śmigłowce Mi-17 zostaną doposażone do tak zwanej wersji afgańskiej. Chodzi o zamontowanie w maszynach między innymi dodatkowych pancerzy, noktowizji, sprzętu umożliwiającego ewakuację medyczną oraz nawigacji GPS i zintegrowanego systemu łączności.

Tagi: afganistan, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz