Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wojsko wyprzedaje majątek

0
Podziel się:

Wojsko chce sprzedać 20 procent posiadanych budynków i 15 procent działek. Minister obrony narodowej podpisał właśnie dokumenty, które umożliwią przekazanie zbędnego majątku do Agencji Mienia Wojskowego.
Agencja czeka obecnie na oficjalne dokumenty, które umożliwią jej przejęcie i wystawienie na sprzedaż 1/5 wojskowego majątku - mówi Zbigniew Prokopczyk z Agencji Mienia Wojskowego.
Agencja nie ukrywa, że największe nadzieje wiąże z nieruchomościami, które będą w centrum Warszawy. Chodzi między innymi o budynki na Starym Mokotowie i kompleks sportowo-klubowy po CWKS Legia przy ulicy Waldorfa w okolicach Powązek.
Podobnie sprawa wygląda w innych miastach. Na przykład w Krakowie będzie można kupić duży kompleks po jednostce wojskowej, budynki dowództwa 6 Brygady Desantowo-Szturmowej czy pomieszczenia po pralni garnizonowej w pobliżu centrum Krakowa.
Łakomym kąskiem dla inwestorów czy deweloperów będą z pewnością działki na Helu czy ośrodek wypoczynkowy "Wysoki Kamień" w Szklarskiej Porębie. Do tego w całym kraju strażnice, często ulokowane w pobliżu parków krajobrazowych.
Agencja Mienia Wojskowego będzie też chciała w tym roku po raz czwarty ogłosić przetarg na sprzedaż Twierdzy Modlin. Ten unikatowy na skalę światową budynek wojskowych fortyfikacji wciąż czeka na nabywcę. Cena wywoławcza w ostatnim przetargu z 2009 roku wynosiła 160 milionów złotych.
Zbigniew Prokopczyk przyznał w rozmowie z IAR, że trudno zlicytować taki obiekt, ale Agencja nie traci nadziei. Prokopczyk sądzi, że dobra reklama obiektu przyniesie w końcu pozytywne skutki i uda się znaleźć chętnego na kupno Twierdzy.
Przekazywanie "zbędnego" majątku do Agencji Mienia Wojskowego ma związek z tak zwanym "komasowaniem" armii w większe obiekty wojskowe oraz z wychodzeniem z centrów dużych miast.
Z danych AMW wynika, że obecnie najłatwiej sprzedać nieruchomości warte około 2 milionów złotych. Najwięcej chętnych zaś jest na majątek o wartości od 5 do 20 tysięcy. "Taki towar najszybciej schodzi" - mówią pracownicy Agencji Mienia Wojskowego.
W ubiegłym roku AMW zanotowała 238 milionów przychodu. Z tego 93 procent trafiło do Funduszu Modernizacji Sił Zbrojnych. Wojsko dzięki "pozbywaniu" się niepotrzebnego majątku ma pieniądze na Rosomaki, śmigłowce czy samoloty bezzałogowe.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)