Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wokół wystawy w Muzeum Oświęcimskim

0
Podziel się:

Rosyjska gazeta â?ľKommiersant" pisze o zamknięciu rosyjskiej ekspozycji w muzeum Oświęcimia (Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau).

Gazeta w czołówce stwierdza, że dyrekcja muzeum gotowa jest ponownie otworzyć ekspozycję tylko wtedy gdy, Rosja uzna okupację polskiego terytorium przez Związek Radziecki.
Z analizy tekstu wynika, że administracja muzeum w Oświęcimiu ma zastrzeżenia do treści odnowionej rosyjskiej wystawy. Komiersant cytuje wypowiedzi Piotra Sietkiewicza, szefa muzealnego archiwum który miał powiedzieć, między innymi, że wychodźcy z okupowanych terenów - a więc zajętych w 1939 roku przez Armię Czerwoną ziem dzisiejszej zachodniej Ukrainy i Białorusi - powinni być w ekspozycji przedstawiani jako obywatele Polski, a nie Związku Radzieckiego.
â?ľKommiersant" informuje, że rosyjski MSZ uważa za konieczne rozpatrzenie i sprawdzenie tego incydentu, zaś przedstawiciel Rady Federacji czyli rosyjskiego senatu Michaił Margiełow oświadczył, że sprawę poruszy na kwietniowej sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy.
W artykule rosyjskiej gazety pojawiają się słowa o przepisywaniu przez Polskę historii oraz stwierdzenie, że ofiary obozu koncentracyjnego Oświęcimia (Auschwitz-Birkenau) stały się zakładnikami obecnych polsko-rosyjskich stosunków.

Muzeum Obozu Auschwitz w Oświęcimiu zdementowało informacje rosyjskiej gazety "Kommiersant". Rzecznik placówki Jarosław Mensfelt powiedział IAR, że wystawa narodowa "Martyrologia narodów ZSRR w czasie Wielkiej Wojny Ojczyźnianej w latach 1941- 1945" jest dopiero przygotowywana i nie było jeszcze jej otwarcia.
Dodał, że będzie to nowa wystawa, która zastąpi starą. Mensfeld zapewnił, że i tym wypadku, jak przy każdej wystawie narodowej, kształt ekspozycji jest uzgadniany ze stroną rosyjską. Rzecznik zapowiedział, że dyrekcja muzeum wyda oficjalny komunikat dotyczący zamieszania wywołanego przez rosyjski dziennik.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)