Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wszystkie projekty zmiany w finansowaniu partii do komisji

0
Podziel się
bErnbFLV

Sejm-finansowanie-do komisji

Sejm skierował do komisji finansów wszystkie cztery projekty zmian w finansowaniu partii politycznych. Posłowie nie zgodzili się na odrzucenie projektów PO, SLD, Twojego Ruchu i Solidarnej Polski w pierwszym czytaniu.
Platforma Obywatelska proponuje likwidację finansowania partii z budżetu. Od przyszłego roku partie miałyby utrzymywać się ze składek, darowizn i spadków. Projekt Solidarnej Polski przewiduje zawieszenie finansowania partii na czas kryzysu, czyli przynajmniej do 2015 roku. Solidarna Polska postulowała skierowanie projektów do komisji nadzwyczajnej.
Twój Ruch jest za finansowaniem partii przez podatników. Wpłaty byłyby dobrowolne i wynosiły 0,5 proc. maksymalnej kwoty należnego podatku dochodowego od osób fizycznych, liczonego od kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w danym roku podatkowym. Projekt SLD zakłada ograniczenie naliczania subwencji do progu 10 proc. uzyskanych głosów. Miałoby to według Sojuszu wyrównać dysproporcje w wysokości subwencji wypłacanych różnym partiom. PiS jest za utrzymaniem obecnego systemu.
Obecnie partie polityczne są finansowane z subwencji - uzależnionej od przekroczenia progu wyborczego oraz dotacji związanej ze zwrotem nakładów na kampanię wyborczą. Dwa lata temu wysokość subwencji została już o 50 procent obniżona.

IAR

bErnbFMy
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)