Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Wybory lokalne w Kosowie

0
Podziel się
bEpQOvjF

s Wybory lokalne w Kosowie

W Kosowie rozpoczęły się wybory lokalne. O mandaty samorządowców w 38 gminach miejskich ubiega się blisko osiem tysięcy kandydatów reprezentujących 103 listy wyborcze. Uprawnionych do głosowania jest niemal milion osiemset tysięcy mieszkańców Kosowa. Według ekspertów, trudno przewidzieć, czy do urn wyborczych pójdą kosowscy Serbowie, którzy do tej pory bojkotowali wszelkie inicjatywy władz z Prisztiny.
W enklawie kosowskich Serbów w Strpcach przy granicy z Macedonią pisane cyrylicą plakaty zachęcają do głosowania. "Wybierając swoich reprezentantów będziemy mogli zachować serbską tożsamość na tych ziemiach" - głosi jeden z nich. Aleksander, prawosławny duchowny ze Strpców skarży się jednak, że nie ma go na liście wyborczej, a przecież mieszka w Strpcach od roku 2004 i mimo to nie został zarejestrowany jako głosujący.
Z kolei w serbskiej części Mitrovicy, miasta podzielonego na dwie enklawy - serbską i albańską - powiewają transparenty wzywające do bojkotu wyborów. Bartosz Bebel, funkcjonariusz specjalnej jednostki policji stacjonującej w tym mieście nie jest tym zaskoczony. Według niego, Serbowie z Mitrovicy będą bojkotowali głosowanie.
Dzisiejsze wybory w Kosowie po raz pierwszy w historii tego kraju obejmują jego całe terytorium. Zarówno władze w Prisztinie, jak i Belgradzie zachęcają kosowskich Serbów do głosowania.

IAR

bEpQOvki
wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)