Notowania

indie
18.05.2009 05:58

Wybory w Indiach wygrał Kongres Narodowy

Zwycięska koalicja zdobyła 261 spośród 545 miejsc w izbie niższej parlamentu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Znany jest już podział mandatów w indyjskim parlamencie wybranym w zakończonych we środę wyborach powszechnych. Zwycięstwo odniosła koalicja pod przewodnictwem Indyjskiego Kongresu Narodowego, która zdobyła 261 mandatów w liczącej 545 miejsc izbie niższej parlamentu. *

Indyjski Kongres Narodowy zdobył samodzielnie 205 mandatów. Jest to najlepszy wynik wyborczy tej partii od roku 1991. Mimo zwycięstwa koalicja, której przewodzi Kongres, nie osiągnęła bezwzględnej większości, do której brakuje jej poparcia kilkunastu deputowanych. Komentatorzy uważają, iż mimo to uda się jej znaleźć wsparcie wśród niezależnych deputowanych oraz reprezentantów mniejszych partii. Oznacza to, że Kongres będzie w stanie stworzyć w krótkim czasie stabilny gabinet.
Na drugim miejscu znalazła się koalicja, której przewodzi opozycyjna Indyjska Partia Ludowa. Koalicja ta zdobyła 157 mandatów, znacznie poniżej oczekiwań i prognoz. Samodzielnie Partia Ludowa musiała się zadowolić 116 mandatami, co oznacza utratę 22 miejsc w parlamencie. Równie zły wynik odnotowali indyjscy komuniści, którzy utracili jedną trzecią miejsc w parlamencie.

Zobacz, jak świętowali zwycięzcy:

Komentatorzy podkreślają, iż wyborcy odrzucili zarówno radykalizm nacjonalistyczno-fundamentalistyczny, jak i lewicowo-populistyczny. Eksperci są zdania, że na sukces Partii Kongresowej duży wpływ miał elektorat mniejszości narodowych i religijnych, które obawiały się nacjonalizmu i fundamentalizmu reprezentowanego przez Partię Ludową. Wyborcy opowiedzieli się za politycznym umiarkowaniem, zrównoważonym rozwojem, świeckim i otwartym państwem.

* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
* [ Najważniejsze informacje w twojej skrzynce e-mail! ]( http://www.money.pl/egazety/ )
Tagi: indie, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz