Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wypalanie traw-bilans-apel

0
Podziel się:

Ponad 19 tysięcy pożarów, z czego ponad 14,5 tysiąca tylko w kwietniu - to bilans pożarów wywołanych wypalaniem traw. Od początku roku w tych pożarach zginęło 5 osób.
Rzecznik Mazowieckiej Straży Pożarnej Karol Kierzkowski wyjaśnia w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową, żę wypalanie traw ma tragiczne konsekwencje, ponieważ tego rodzaju pożary bardzo szybo się rozprzestrzeniają. Powstaje bardzo dużo duszącego dymu i wytwarza się wysoka temperatura, a osoba, która podpaliła łąkę, może stracić orientację, zemdleć i w konsekwencji - stracić życie. Tego typu pożary są niebezpieczne również dla strażaków. W ubiegłym roku na Mazowszu, z powodu doznanych obrażeń, zmarł jeden z nich.
Wypalanie traw powoduje też gigantyczne straty materialne i ekologiczne. Na samym Mazowszu straty spowodowane wypalaniem traw wyniosły ponad półtora miliona złotych. Ponadto spłonęły tysiące hektarów lasów oraz zwierzęta.
Karol Kierzkowski przypomina, że wypalanie traw zagraża również kierowcom. Zdarza się, że z powodu dużego zadymienia ograniczona jest widoczność na drogach, przez co może dojść do kolizji.
Wypalanie traw, łąk, pastwisk i nieużytków jest w Polsce zabronione. Grozi za to kara grzywny, a w przypadku stworzenia zagrożenia dla zdrowia i życia wielu osób oraz spowodowania dużych strat materialnych - nawet 10 lat więzienia.
Właściciele gospodarstw, którzy świadomie wypalają trawy, narażają się na utratę unijnych dopłat - od 25 do 100 procent.

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)