Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Zakajew: Polska powinna mieć dobre stosunki z Rosją

0
Podziel się

Szef emigracyjnego rządu Czeczenii nie chce psuć dialogu Polski ze wschodnim sąsiadem.

Zakajew: Polska powinna mieć dobre stosunki z Rosją
(PAP/Paweł Supernak)
bEgQCqUl

Aktualizacja, godz. 16.20

Szef emigracyjnego rządu Czeczenii Ahmed Zakajew powiedział, że nie chce, by jego obecność w Polsce na Światowym Kongresie Narodu Czeczeńskiego pogorszyła stosunki polsko-rosyjskie.

- _ Nie chcieliśmy przerwać dialogu między Polską a Rosją _ - podkreślił dzisiaj Zakajew, odnosząc się do sprawy swojego zatrzymania i organizacji Kongresu w Polsce.

- _ Organizowaliśmy Światowy Kongres Narodu Czeczeńskiego w Polsce nie dlatego, że chcemy rozszerzyć przepaść między Polską a Rosją _ - oświadczył. Jak zaznaczył, on i jego rodacy nie chcieli przerwać dialogu między Polską a Rosją.

bEgQCqUn

Ocenił, że Polska powinna mieć dobre stosunki z Rosją, dlatego że jest to sąsiad strategicznie ważny dla Polski i wielki kraj.

Zakajew na wolności

Wczoraj późnym wieczorem warszawski sąd zdecydował o uwolnieniu Ahmeda Zakajewa. Odrzucił jednocześnie wniosek prokuratury o areszt na 40 dni.

Ahmed Zakajew wyszedł na wolność wczoraj późnym wieczorem i od razu udał się na spotkanie Kongresu Czeczenów do Pułtuska. Powiedział, że cieszy się z decyzji sądu, a Polska to dla niego _ braterski kraj _.

bEgQCqUt

Głos sprawie Zakajewa zabrał deputowany do rosyjskiej Dumy Siergiej Markow. Jego zdaniem z jednej strony Polska powinna wywiązać się ze zobowiązań po linii Interpolu. - _ Z drugiej muszą liczyć się z opinią europejskich obrońców praw człowieka. A ci jednym głosem krzyczą, że Zakajew jest ofiarą prześladowań politycznych, i że wydawać go Moskwie na rzeź pod żadnym pozorem nie wolno _ - mówi związany z Kremlem politolog.

Uwolniony, bo jest uchodźcą

ZOBACZ TAKŻE:
Moskwa liczyła na to, że Polska wyda Zakajewa.
Jak podaje TVN24, sąd decydując o uwolnieniu Ahmeda Zakajewa uznał argument, że ma on status uchodźcy. A skoro jest on respektowany w Wielkiej Brytanii, to powinien być również uznawany przez inne kraje członkowskie Unii Europejskiej. Sąd nie zastosował wobec Zakajewa żadnych innych sankcji.

Wicemarszałek Senatu Zbigniew Romaszewski, powiedział, że decyzję sądu przyjął z wielką ulgą. - _ Możemy odetchnąć z ulgą i powiedzieć, że mamy przyzwoite sądy, gdyż jakikolwiek inny werdykt byłby po prostu szokujący i niesprawiedliwy _ - podkreślił.

bEgQCqUu

Jego zdaniem, gdyby wobec Zakajewa zastosowano tymczasowy areszt, świadczyłoby to o niewyobrażalnej zależności Polski od Rosji.

Zadowolony z decyzji sądu jest również Ryszard Kalisz z SLD. Poseł uważa, że jeśli będzie wniosek o ekstradycję, a sąd uzna go zasadnym, to minister sprawiedliwości do którego należy ostateczna decyzja, powinien taki wniosek oddalić. Polityk zaznacza, że w tej chwili Zakajew jest wolny i może swobodnie się przemieszczać.

Rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Warszawie Monika Lewandowska powiedziała, iż decyzję w sprawie ewentualnego złożenia odwołania od piątkowej decyzji sądu prokuratura podejmie po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem orzeczenia, najwcześniej w poniedziałek.

Ahmed Zakajew, oskarżany przez Rosję o terroryzm szef emigracyjnego rządu Czeczenii, został zatrzymany wczoraj rano przez polską policję na podstawie międzynarodowego listu gończego. Był w drodze na Kongres Czeczenów w Pułtusku.

bEgQCqUO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)