Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Założenia ustawy medialnej opracowane w ministerstwie kultury

0
Podziel się:

TVP i Polskie Radio połączone na poziomie regionów w jedną spółkę, wprowadzenie tzw. licencji programowych i finansowanie mediów publicznych z podatku VAT - to najważniejsze założenia ustawy o zadaniach nadawców publicznych opracowane przez zespół w ministerstwie kultury.

Wedle założeń projektu największe zmiany czekają telewizję publiczną. Czeka ją nie rewolucja, ale potężna ewolucja - zapowiada minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. Ustawa zakłada wprowadzenie do ramówki telewizyjnej programów licencjonowanych oraz wyraźny podział zadań programu pierwszego i drugiego TVP. Minister zapowiada także zwiększenie liczby programów lokalnych.

Mniejsza ewolucja czeka Polskie Radio - powiedział minister Zdrojewski. Zmiany obejmować będą ośrodki regionalne Polskiego Radia, tak by jeszcze w większym stopniu informowały o wydarzeniach lokalnych.

Minister podkreślił, że resort kultury chce zlikwidować abonament i zamiast niego utworzyć fundusz misji publicznej, który będzie budowany z podatku VAT pozyskiwanego z reklam. Połowa pieniędzy z funduszu miałaby trafić do mediów lokalnych, 40 procent przeznaczone będzie na programy licencjonowane, a 10 procent na pozostałe potrzeby TVP i Polskiego Radia.

Bogdan Zdrojewski zapewnia, że Polskie Radio nie straci na likwidacji abonamentu. Jak mówi, obecnie radio finansowane jest ze środków abonamentowych w wysokości prawie 80 procent i chciałby w znacznym stopniu to finansowanie utrzymać.

Minister chciałby odciążyć Polskie Radio z utrzymywania między innymi Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Orkiestry Kameralnej czy Chóru Krakowskiego.

W regionach powstałoby 16 spółek regionalnych, skupiających odpowiednie oddziały terenowe TVP oraz spółki regionalne Polskiego Radia. Jednocześnie - jak zastrzega minister kultury - nie ma mowy o podporządkowaniu tych spółek władzom samorządowym.

Minister kultury poinformował, że projekt ustawy o zadaniach nadawców publicznych trafił do przewodniczącego klubu parlamentarnego PO Zbigniewa Chlebowskiego, który będzie zarządzał pracami nad tym projektem. Zdrojewski dodał, że będzie on teraz realizowany jako projekt poselski, żeby zapewnić mu większą możliwość konsultacji także polityczncych i by tempo prac było sprawniejsze.

Szczegóły założeń zostały opublikowane na stronach internetowych resortu.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)