Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
papież
16.09.2006 15:15

Zamiarem papieża nie była obraza islamu

Papież ubolewa, że jego słowa na temat islamu, wypowiedziane we wtorek w Ratyzbonie, zostały odebrane przez wyznawców tej religii jako obraźliwe. Oświadczenie tej treści wydał nowy watykański sekretarz stanu kardynał Tarcisio Bertone.

Podziel się
Dodaj komentarz

Kardynal Bertone, który objął stanowisko najbliższego współpracownika Benedykta XVI w chwili poważnego kryzysu ze światem muzułmańskim, zapewnił, że zamiarem papieża nie była obraza islamu. Podkreślił, że stanowisko Benedykta XVI wobec tej religii jest identyczne, jak soborowej deklaracji Nostra Aetate o stosunku Kościoła do religii niechrześcijańskich.
"Z szacunkiem więc spogląda on na mahometan oddających cześć jedynemu Bogu, żywemu i samoistnemu, miłosiernemu i wszechmocnemu, Stwórcy nieba i ziemi, ceniąc życie moralne i oddając Bogu cześć głównie przez modlitwę, jałmużny i post" - powiedział kardynał Bertone.
Papież nie podziela oceny bizantyjskiego cesarza, którego zacytowal w przemówieniu w Ratzbonie. Wykorzystał ją jedynie jako okazję do refleksji na temat relacji między religią a przemocą, którą zakończył wyraźnym i radykalnym odrzuceniem religijnej motywacji przemocy z jakiejkolwiek by pochodziła strony.
Watykański Sekretarz Stanu wyraził w imieniu papieża pragnienie, że wierni muzułmańscy zrozumieją jego intencje i zostanie przezwyciężony ten trudny moment we wzajemych stosunkach.

Tagi: papież, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz