Notowania

bezpieczeństwo
09.07.2009 19:15

"Zapinanie pasów to nie wymysł urzędnika, ale kwestia własnego bezpieczeństwa"

Zapinanie pasów to nie jest wymysł urzędnika, ale kwestia własnego bezpieczeństwa - mówi Komendant Główny Policji Andrzej Matejuk.

Podziel się
Dodaj komentarz

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zapinanie pasów jest zgodne z ustawą zasadniczą. Komendant Matejuk zachęca do zapinania pasów nie tylko ze względu na przepisy. Jego zdaniem nie powinniśmy mieć żadnych wątpliwości, że pas to nasze bezpieczeństwo.

Skargę do Trybunału złożył działacz UPR Felicjan Gajdus. W skardze napisał, że przepisy o ruchu drogowym zmuszają obywateli do działania pod przymusem, przez co naruszają jego godność.

Według Trybunału Konstytucyjnego przepis nakazujący kierowcom zapinanie pasów bezpieczeństwa nie narusza godności obywatela, dba zaś o zdrowie kierowców. Sędziowie podkreślili, że takie przepisy obowiązują także w innych krajach Unii Europejskiej.

Przedstawiciel ustawodawcy poseł SLD Marek Wikiński uważa, że orzeczenie Trybunału to zwycięstwo rozumu nad liberalizmem. Jego zdaniem górę wzięła troska o bezpieczeństwo i życie kierowców oraz pasażerów.

Za jazdę z niezapiętymi pasami kierowcy grozi mandat w wysokości 100 złotych.

Tagi: bezpieczeństwo, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz