Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zdrojewski - Stuligrosz - pogrzeb

0
Podziel się:

W Poznaniu odbędą się dziś uroczystości pogrzebowe twórcy i wieloletniego dyrygenta Poznańskich Słowików - profesora Stefana Stuligrosza. Wybitny polski kompozytor, założyciel i dyrygent chóru "Poznańskie Słowiki" zmarł 15 czerwca w wieku 92 lat w Puszczykowie koło Poznania.

Jak podkreślił w rozmowie z IAR minister kultury Bogdan Zdrojewski - profesor Stefan Stuligosz był zarówno wyjątkowym człowiekiem jak i niezwykłym artystą. "To postać gigantyczna nie tylko jeśli chodzi o osiągnięcia chóralistyki, ale także wielki pedagog" - mówi szef resortu kultury dodając, że po profesorze Stuligroszu na szczęście pozostają "fenomenalne nagrania".
Bogdan Zdrojewski zwraca także uwagę, że profesor Stuligrosza był wzorem, który jest trudny do osiągnięcia, zarówno zakresie współpracy jak i jakości oraz promowania bardzo różnorodnej muzyki.

Na wyjątkową zdolność współpracy profesora Stuligrosza wskazuje także w rozmowie z IAR ksiądz profesor Kazimierz Szymonik, prorektor ds. nauki Uniwersytetu Muzycznego w Warszawie. Jak podkreśla - "profesor Stuligrosz swoją miłością do muzyki potrafił "zarazić" także prowadzony przez siebie chór, a to, że ponad 70 lat pracował w jednym środowisku - świadczy o uznaniu, jakim cieszył się pośród tych, z którymi pracował. Ksiądz profesor Szymonik dodaje, że wszystko, co Stefan Stuligrosz osiągnął w życiu zawdzięczał swojej bardzo otwartej postawie człowieka zakochanego w muzyce i w drugim człowieku. "Każdego potrafił uszanować, zawsze być miły, pięknie opowiadać i przekonać w wielu sprawach, zwłaszcza dotyczących duchowości muzyki" - podkreśla. Zwraca także uwagę, że profesor Stuligosz był nie tylko wspaniałym artystą, ale także wiekim człowiekim niewstydzącym się nigdy swojej wiary: zarówno w czasie wojny jak i po niej, w czasach komunizmu.
Ksiądz profesor Szymonik wyrazi także żal, że profesor Stuligrosz przez tyle lat nie doczekał się godnych siebie następców. "Bo nikt nie umie tak genialnie prowadzić chóru, dyrygować nim i tak pięknie opowiadać o muzyce" - mówi ksiądz profesor Szymonik.

Dziekan Wydziału Dyrygentury Chóralnej Uniwerystetu Muzycznego w Warszawie - profesor Ryszard Zimak w rozmowie z IAR uważa natomiast, że profesor Stuligrosz był nawybitniejszą postacią polskiej chóralistyki od czasów przedwojennych, powojennych i współczesnych.
"Byłem promotorem doktoratu honoris causa profesora Stuligrosza i poczytuję to sobie za największy zaszczyt w życiu" - mówi IAR profesor Zimak.

Msza święta w intencji profesora Stuligrosza zostanie odprawiona (o 11.00) w poznańskiej katedrze, a będzie jej przewodniczył arcybiskup metropolita - Stanisław Gądecki. Profesor Stuligrosz zostanie pochowany w rodzinnym grobie na poznańskim cmentarzu junikowskim.

Profesor Stefan Stuligrosz został pośmiertnie odznaczony Medalem Papieskiej Rady ds. Kultury "Per Artem ad Deum"

Informacyjna Agencja Radiowa

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)