Notowania

ogólne
02.04.2009 12:47

Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego

Z udziałem najwyższych władz państwowych rozpoczęło się doroczne Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Podczas zgromadzenia prezes Trybunału przedstawi informacje o istotnych problemach  wynikających z orzecznictwa i działalności tego gremium w zeszłym roku.  

Podziel się
Dodaj komentarz

W 2008 roku do Trybunały wpłynęło 598 spraw; o jedną czwartą więcej niż w roku poprzednim. Rozpatrzono merytorycznie 239 spraw.

Na konferencji poprzedzającej doroczne Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego prezes Bohdan Zdziennicki powiedział, że na szczególną uwagę zasługuje wzrost liczby pytań prawnych do Trybunału. Prezes Zdziennicki zaznaczył, że Trybunał rozpatruje kwestie najistotniejsze z punktu widzenia przestrzegania konstytucyjnych praw obywateli i każda ze spraw rozpatrywanych przez to gremium jest bardzo ważna dla społeczeństwa. Przypomniał, ze Trybunał orzekał o prawach własności w sprawie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, o zakresie działania sejmowej komisji do spraw nacisków, czy rozpoczał rozpatrywanie ustawy kompetencyjnej określającej prawa prezydenta i premiera do reprezentowania Polski na forum Europejskim.

Prezes zaznaczył, że Trybunał - choć orzeka również w sprawach dotyczących polityki - jest gremium apolitycznym, a sędziowie są niezawiśli w swoich ocenach.

Tagi: ogólne, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz