Notowania

wiadomości
26.08.2012 09:51

Zjazd Polonii- zakończenie

Dziś przed południem w Pułtusku zakończy się IV Zjazd Polonii. Do Polski z 44 krajów świata przyjechało 260 przedstawicieli największych i najważniejszych organizacji i stowarzyszeń polonijnych. Od piątku dyskutowano o sytuacji Polaków za granicą, o nowej emigracji oraz o sposobie wspierania Polonii.

Podziel się
Dodaj komentarz

W obradach uczestniczyli przedstawiciele m.in. Kongresu Polonii Amerykańskiej, Kongresu Polonii Kanadyjskiej, Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych, Kongresu Polaków w Rosji, Konwentu Organizacji Polskich w Niemczech, a także przedstawiciele polskich stowarzyszeń z Litwy, Ukrainy, Węgier i Brazylii.
W piątek przedstawiciele Polonii obradowali w Sejmie na plenarnym posiedzeniu Sejmu Polonijnego.
W komitecie honorowym zjazdu znaleźli się między innymi: były prezydent Lech Wałęsa, marszałkowie Sejmu i Senatu, prymas Polski arcybiskup Józef Kowalczyk, szefowie MSZ, SW oraz minister kultury. Prezydent Bronisław Komorowski objął Zjazd Polonii honorowym patronatem.
Według ostatnich danych, za granicą żyje od 17 do 20 milionów Polaków. Najliczniejsza jest Polonia w USA ponad 10 milionów. Największe skupiska Polaków znajdują się w Kanadzie, Niemczech, Francji w Wielkiej Brytanii oraz w Brazylii.

IAR

Tagi: wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
  1. Polecane
  2. Najnowsze
  3. Popularne