Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Złe wieści dla pacjentów. Pusto w kasie NFZ

0
Podziel się

Kryzys gospodarczy odcisnął swoje piętno na finansach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Złe wieści dla pacjentów. Pusto w kasie NFZ
(juhansonin / Flickr (CC BY SA 3.0))
bDyOUHYl

Kryzys gospodarczy nie ominął Narodowego Funduszu Zdrowia. Szpitale, przychodnie i właścicieli gabinetów lekarskich czeka w przyszłym roku zaciskanie pasa.

Świadczeniodawcy nie mogą liczyć na to, że w 2011 roku NFZ będzie hojniej dzielił pieniądze. To efekt niższych wpływów z KRUS i ZUS. Prezes NFZ Jacek Paszkiewicz przyznaje, że o ile fundusz spodziewał się, że za rolników tegoroczne składki będą o blisko 100 milionów złotych niższe od planowanych, o tyle nie przypuszczał, że spadnie również ściągalność składki z ZUS. A składka ta od połowy roku wyraźnie spada - zauważa _ Dziennik Gazeta Prawna _.

Od lipca do NFZ wpłynęło o 300 mln zł mniej,niż wynika to z planu finansowego.Sytuacji nie poprawia pustka na funduszu zapasowym.NFZ korzysta ze zgromadzonych na nim pieniędzy wtedy,gdy okazuje się na przykład,że jego wydatki na leki są wyższe od planowanych.

bDyOUHYn

[ ( http://static1.money.pl/i/h/174/t86446.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/dwa;lata;czekania;na;operacje;zacmy;w;2011;roku;kolejki;nie;znikna,109,0,732781.html) W 2011 roku kolejki w szpitalach nie znikną

Teraz takiej możliwości nie ma - twierdzi _ Dziennik Gazeta Prawna _. Niespełna trzy miliardy złotych, które było na funduszu zapasowym, zostało wykorzystane w ciągu ostatnich dwóch lat. Gdyby fundusz tego nie wydał, to tegoroczne kontrakty np. szpitali byłyby jeszcze niższe.

Według gazety pustka w kasie NFZ oznacza też, że fundusz nie będzie płacił za nadwykonania, czyli świadczenia udzielone przez szpitale i przychodnie po wyczerpaniu limitów określonych w kontraktach. Tylko tegoroczne nadwykonania to 1,3 miliarda złotych. A na zapłatę czekają jeszcze te z poprzednich lat. Większość szpitali musi dochodzić pieniędzy przed sądem, co trwa nawet kilka lat. Obecnie przeciwko NFZ toczą się 164 postępowania w tej sprawie.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t85720.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nie;dostaniemy;sie;do;lekarza;po;nowym;roku,225,0,731873.html) Nie dostaniemy się do lekarza po Nowym Roku? Lekarze zapowiadają, że na obecnych warunkach nie podpiszą kontraktów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t96469.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/2;6;mld;zlotych;wiecej;na;leczenie;ale;kolejki;nie;znikna,175,0,619439.html) 2,6 mld złotych więcej na leczenie, ale kolejki nie znikną Minister zdrowia z szefem NFZ zastanawiają się, jak wydać dodatkowe miliardy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/150/t114070.jpg ) ] (http://www.money.pl/ubezpieczenia/wiadomosci/artykul/650;tys;ludzi;w;kolejkach;do;lekarza;to;sie;nie;zmieni,70,0,697414.html) 650 tys. ludzi w kolejkach do lekarza. To się nie zmieni Ministerstwo Zdrowia chce rozwiązać ten problem prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi. Ale szacunki resortu mogą być błędne.
bDyOUHYt
bDyOUHYO
KOMENTARZE
(0)