Notowania

zmarł
18.06.2010 16:47

Zmarł Jose Saramago

Zmarł Jose Saramago - portugalski pisarz, laureat literackiej nagrody Nobla. Jose Saramago miał 87 lat, zmarł w swoim domu na Lanzarote jednej z Wysp Kanaryjskich, na której mieszkał od lat. Urodził się w 1922 roku w Azinhaga i w 1998 jako pierwszy pisarz piszący po portugalsku zdobył nagrodę Nobla.

Podziel się
Dodaj komentarz

Autor "Baltazara i Blimundy", "Ewangelii według Jezusa Chrystusa" czy "Miasta ślepców" pochodził z biednej portugalskiej rodziny. Jego rodzice byli analfabetami, a Jose Saramago, żeby pomóc w utrzymaniu, po skończeniu szkoły podstawowej poszedł do pracy. Był ślusarzem, mechanikiem samochodowym, urzędnikiem, a potem dziennikarzem. Zanim zaczął pisać, tłumaczył między innymi Tołstoja. Literaturze poświęcił się mając 50 lat, a jego ostatnia książka "Kain", w której Saramago przedstawia własną interpretacje konfliktu Kaina z Ablem, została wydana niespełna rok temu

Podczas jednego z ostatnich wywiadów zapytany, dlaczego pisze książki, powiedział: "Wiele razy sam zadawałem sobie to pytanie. I wreszcie znalazłem na nie odpowiedź. Piszę książki, żeby żyć, kiedy umrę".

Tagi: zmarł, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz