Notowania

profesor
08.11.2008 14:16

Zmarła profesor Ewa Jabłońska-Deptuła

Zmarła profesor Ewa Jabłońska-Deptuła. Była absolwentką historii na Uniwersytecie Warszawskim, od 1957 do 2002 roku pracownikiem naukowym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz

W październiku 1980 roku była współzałożycielką "Solidarności" na KUL-u, następnie wiceprzewodniczącą a od października 1981 przewodniczącą Komitetu Zakładowego na tej uczelni. Wykładowca Wszechnicy Związkowej oraz współinicjatorka Ruchu Solidarności Rodzin.

W 1981 współorganizatorka strajku studenckiego na KUL i uczestniczka strajku okupacyjnego w Fabryce Samochodów Ciężarowych w Lublinie. Organizowała pomoc rzeczową i pieniężną dla rodzin osób represjonowanych. W maju 1982 internowana i osadzona w Ośrodku Odosobnienia w Gołdapi.

W 1989 członkini Komitetu Obywatelskiego Województwa Lubelskiego. Cztery lata później wystąpiła z "Solidarności" po odwołaniu rządu Hanny Suchockiej. Członkini Towarzystwa Naukowego KUL i Lubelskiego Towarzystwa Naukowego. Autorka wielu książek i artykułów naukowych z historii Polski oraz tomu wspomnień "Warto było". Miała 77 lat.

Tagi: profesor, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz