Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Zmiany w szkolnictwie wyższym

0
Podziel się:

Główne założenia zmian planowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego to uproszczenie i skrócenie procedury habilitacyjnej, odmłodzenie kadry naukowej i  walka z nepotyzmem.

Resort nauki początkowo zakładał zlikwidowanie stopnia doktora habilitowanego. W wyniku konsultacji ze środowiskiem akademickim zdecydowano jednak, że proces habilitacji zostanie utrzymany, jednak w dużo prostszej formie - mówi minister nauki Barbara Kudrycka. Z procesu habilitacyjnego znikną: kolokwium, wykład habilitacyjny oraz obowiązek przedstawienia rozprawy habilitacyjnej. Jak zauważa Kudrycka nowa procedura będzie bardziej efektywna i podwyższy poziom prac naukowych.

Innym kluczowym założeniem ministerstwa nauki jest odmłodzenie polskiej kadry naukowej. W ramach ministerialnego projektu osoby powyżej 70. roku życia nie mogłyby zajmować w instytucjach naukowych stanowisk kierowniczych. Dla takich profesorów ma być utworzony dodatek, dzięki któremu ich emerytura będzie wynosić 75 procent ich pensji, a nie jak wcześniej - około 50 procent. W ten sposób coraz więcej młodych ludzie będzie miało szansę zajmować wysokie stanowiska w zakładach i katedrach naukowych - zwraca uwagę minister Kudrycka.

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego chce także walczyć z nepotyzmem - zjawiskiem, jak zauważyła minister Kudrycka, częstym zwłaszcza na uczelniach medycznych. Dlatego w ramach proponowanych przez resort zmian, kierownik instytucji naukowej nie będzie mógł zatrudnić nikogo z bliskiej rodziny.

Zmiany planowane przez resort nauki zakładają, że wszystkie stanowiska naukowe i naukowo-dydaktyczne będą obsadzanie w drodze konkursu.

Konsultacje nad założeniami opracowanymi przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego będą trwały około miesiąca. Potem trafią na posiedzenie rządu, następnie zostaną przesłane do Sejmu.

wiadomości
IAR
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)