Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Znany jest scenariusz zaprzysiężenia

0
Podziel się:

         Znamy szczegóły ceremonii zaprzysiężenie prezydenta. Jeżeli Sąd Najwyższy oddali wszelkie protesty dotyczące wyborów, uroczystość rozpocznie się 6 sierpnia o 10.00 w Sejmie.

Bronisław Komorowski złoży przysięgę przed Zgromadzeniem Narodowym, czyli wszystkimi posłami i senatorami. Od tego momentu będzie on oficjalnie głową państwa. Minister Jacek Michałowski powiedział, że w uroczystości będą brały udział wszystkie najważniejsze osoby w państwie: byli prezydenci, premierzy, rodzina Bronisława Komorowskiego, rząd, szefowie najwyższych urzędów w państwie, sędziowie oraz członkowie kapituł Orderu Orła Białego oraz Orderu Odrodzenia Polski. Kancelaria Prezydenta i Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie otrzymało na razie informacji o ewentualnym udziale w ceremonii oficjalnych delegacji zagranicznych.

Minister Jacek Michałowski powiedział, że po zaprzysiężeniu prezydent weźmie udział w uroczystej mszy świętej w archikatedrze św. Jana na Starym Mieście, którą będzie celebrował arcybiskup Kazimierz Nycz.

Po mszy świętej o 14:00 na Zamku Królewskim prezydent Bronisław Komorowski uroczyście przejmie insygnia Orderu Odrodzenia Polski i Orderu Orła Białego. Tym samym stanie się oficjalnie kawalerem obu tych orderów.

Minister Jacek Michałowski powiedział, że nie zaplanowano uroczystego balu z okazji zaprzysiężenia. Być może będzie jakieś niewielkie spotkanie o charakterze rodzinnym, podobnie jak miało to miejsce za czasów prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Aleksandra Kwaśniewskiego.

Uroczyste przejęcie zwierzchnictwa nad Siłami Zbrojnymi przez prezydenta Bronisława Komorowskiego planowane jest na 15 sierpnia. Odbędzie się ono podczas Święta Wojska Polskiego na Placu marszałka Józefa Piłsudskiego.

wiadomości
IAR
KOMENTARZE
(0)