Notowania

talibowie
12.03.2009 19:22

Zwolniony z Guantanamo dowodzi działaniami talibów w Afganistanie

Brytyjskie media informują, że Afgańczyk, który ponad rok temu został zwolniony z bazy w Guantanamo, dowodzi obecnie działaniami zbrojnymi talibów przeciwko brytyjskim żołnierzom w Afganistanie. Mułła Abdullah Zakir wyszedł na wolność, ponieważ najpierw Amerykanie, a potem afgański rząd uznali, że nie stwarza on zagrożenia.

Podziel się
Dodaj komentarz

Zakir został pojmany w 2001 roku - na początku tak zwanej wojny z terroryzmem. Do grudnia 2007 roku był internowany w Guantanamo. Następnie Amerykanie wydali go afgańskim władzom. Rząd prezydenta Hamida Karzaja zatrzymał go jeszcze jakiś czas w areszcie, po czym zwolnił w ramach akcji przeciągania na swoją stronę bardziej umiarkowanych talibów.

Mułła Abdullah Zakir wyjechał jednak do Pakistanu, gdzie wrócił do walki zbrojnej przeciwko zachodnim wojskom. Źródła zbliżone do talibów potwierdziły korespondentowi BBC, że Zakir przebywa obecnie w Quetcie w Pakistanie, skąd dowodzi działaniami zbrojnymi w afgańskiej prowincji Helmand, gdzie wojska brytyjskie ponoszą dotkliwe straty. Wcześniej również źródła rządowe w Londynie potwierdziły BBC, że to właśnie mułła Zakir jest autorem nowej, skutecznej ofensywy przeciwko brytyjskim żołnierzom, łączącej taktykę samobójczych zamachów bombowych i różne techniki minowania.

Pentagon ocenia, że około 60 z 520 muzułmanów zwolnionych do tej pory z Guantanamo wróciło do działalności terrorystycznej. Prezydent Barack Obama postanowił zamknąć obóz, nie wiadomo jednak, co stanie się z około 200 pozostałymi w nim jeszcze osobami.

Tagi: talibowie, wiadomości, IAR
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz